Bardzo wiele przedsiębiorstw produkcyjnych dąży do tego, aby w wyniku ich działalności wytwarzać jak najmniejszą ilość odpadów. Dzięki temu zmniejszają się nakłady finansowe na produkcje poszczególnych partii towarów, a tym samym zwiększa się efektywność produkcyjna przedsiębiorstwa. Jednakże najczęściej nie istnieje możliwość całkowitego wyeliminowania odpadów podczas procesu produkcji. Jednakże biorąc pod uwagę wysoką skalę produkcji wielu przedsiębiorstw nawet nie duża ilość odpadów na przestrzeni miesiąca czy też roku stanowi ogromny Wolumen. Jednakże dzięki regularnej segregacji odpadów przedsiębiorstwo może zdecydować się na sprzedaż makulatury, a także możliwość utylizacji poszczególnych odpadów.
Segregacja makulatury w przedsiębiorstwie produkcyjnym
Do makulatury zalicza się wszystkie zużyte, niepotrzebne lub też zniszczone produkty papiernicze, które nie nadają się już do ponownego wykorzystania bez odpowiedniej obróbki. Tym samym najbardziej korzystne okazuje się poddanie makulatury recyklingowi, aby mogła być następnie wykorzystana ponownie. Powszechnie stosowane jest także klasyfikacja makulatury, która wyróżnia aż 54 jej odmiany. Najczęściej jednak stosuje się tylko podział na 4 rodzaje. Do rodzaju A zalicza się wszystkie odpady słabe, czyli zwykłe kartki papieru oraz te które. W ramach rodzaju B mieści się makulatura średnia, która jest w formie gazet, książek lub magazynów z ilustracjami (więcej tutaj). Mogą to być także makulaturowy odpady przemysłowe, które mają jednak obszerny za drukowanie na przykład w formie grafik. Rodzaj C to tak zwane lepsze odmiany. Tworzą je odcinki jak i przetwory papiernicze, bezdrzewne jaki ścinki drukarskie. Natomiast do rodzaju b zalicza się makulaturę mocno, czyli tak zwany kraft oraz odpady z papieru i grubej tektury. W rodzaju D mieści się również tektura falista.
Ceny poszczególnej makulatury
Cena makulatury uzależniona jest od ilości, rodzaju, a także jakości. Wyższą cenę uzyskuje się w hurcie makulatury, gdzie osiąga one nawet wartość 50 gr za kilogram. Musi to być jednak makulatura dobrej jakości, pozbawiona jakichkolwiek zanieczyszczeń czy domieszek innych materiałów. Ponadto makulatura kierowana na skup powinna być także sucha. Oddzielną kwestią jest także makulatura a vat. W przypadku kiedy oddaje się makulaturę nie pobierając za nią opłaty nie trzeba wypisywać faktury, a tym samym nie obowiązuje stawka VAT. Sytuacja zmienia się natomiast w przypadku, kiedy za makulaturę pobiera się stosowną sumę środków finansowych.