Co to znaczy UwU? Znaczenie słowa, przykłady

Co to znaczy UwU? Znaczenie słowa, użycie w rozmowie

Slang młodzieżowy w internecie staje się coraz bardziej wysublimowany i zagadkowy. Podczas rozmów ze znajomymi coraz częściej stosujemy różne skróty, które prezentują nie tylko konkretną wartość merytoryczną, ale również uczucie, które nam towarzyszy. Do takich skrótów zalicza się “UwU”, który może funkcjonować zarówno w zapisie literowym, jak i w formie emotikony. Co to znaczy UwU i jakie jest znaczenie tego słowa? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule.

Co to znaczy UwU?

Słowniki slangu miejskiego definiują słowo “UwU” jako reakcję na coś słodkiego, ślicznego lub uroczego. Emotikona “UwU” przedstawia natomiast buźkę rozczulającego kotka. Jeśli można to zobrazować to skrót “UwU” ma przedstawiać twarz, w której litera “U” to przymknięte oczy, a litera “w” to usta na kształt grafik anime lub manga. Podobne znaczenie ma emotikona :3. Podsumowując, UwU stosujemy wtedy, gdy czujemy się wyjątkowo szczęśliwi lub widzimy coś uroczego.

Skrót UwU – znaczenie

Omawiane słowo pojawiło się w slangu internetowym już jakiś czas temu. Jednak dopiero teraz zyskało ono sporą popularność i jest coraz chętniej stosowane w rozmowach online. Użytkownicy stosują skrót UwU np. pod postami na Facebook, które prezentują słodkie obrazki, wzbudzające radość. Oczywiście przykładów jest o wiele więcej. Skąd wziął się w ogóle skrót “UwU?

Można to interpretować jako skrót od angielskiego wyrażenia: “Unhappy without u”  – czyli tłumacząc na j. polski: “nieszczęśliwy/-a bez Ciebie“. Inne, zagraniczne media tłumaczą emotikonę “UwU” jako “Happy Anime Face“, czyli szczęśliwą buźkę z bajek anime.

Skąd się wzięło UwU?

Minka czy też symbol “Uwu” narodziło się w internetowej kulturze japońskich mang i anime. Co ciekawe, symbol ten można kojarzyć ze słowem “kawaii”, które oznacza coś przesłodkiego i uroczego. Na przestrzeni wielu lat istnienia i powszechnego stosowania “UwU” w sieci, symbol ten zakorzenił się w mowie potocznej, podobnie jak “xD”.

Emotikona UwU – przykłady użycia

Z racji tego, że emotikona UwU oznacza ogólne zadowolenie i szczęście, przykładów jej użycia jest całe mnóstwo. Poniżej prezentujemy kilka z nich.

Przykład 1:

– Zobacz, jakie fajne zdjęcie małego pieska!
– Ojej, faktycznie śliczne, UwU

Przykład 2:

– Dzisiaj piękna pogoda, co nie?
– Zgadza się, UwU

Przykład 3:

– Dostałem 6 ze sprawdzianu!
– UwU

Sprawdź również:


zdjęcie w artykule: unsplash.com

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.