Na rynku dostępnych jest wiele modeli samochodów wielu producentów. Czym się od siebie różnią? Oczywiście nie tylko funkcjami, osiągami, zamieszczaną w ich wnętrzach elektroniką, ale także rodzajem napędu. Tak więc wyróżnić można auta z napędem elektrycznym, hybrydowym, zasilane paliwami (benzyna, olej napędowy) czy też gazem lub wodorem.
Podstawowe informacje o autach z napędem elektrycznym
Definicja „samochód z napędem elektrycznym” została ujęta w polskim prawodawstwie, a dokładniej w ustawie z 11 stycznia 2018 roku o elektor mobilności i paliwach alternatywnych. Zgodnie z tym zapisem za auto z napędem elektrycznym uznaje się samochód elektryczny wykorzystujący do napędu wyłącznie energię elektryczną, która jest akumulowana przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania. Wbrew pozorom samochody elektryczne nie są nowością, to znaczy nie stanowią jednego z ostatnich wynalazków ludności. Pierwowzór pojazdu elektrycznego powstał w pierwszej połowie XIX wieku, a stało się to możliwe dzięki wynalezieniu akumulatora oraz komutatora. W Polsce są to pojazdy zyskujące każdego dnia coraz większą popularność – zwłaszcza wśród użytkowników mieszkających lub pracujących w większych miastach. Działanie samochodu z napędem elektrycznym nie różni się zbytnio od działania odpowiedników tego typu pojazdów. Różnicą jest to, iż w aucie elektrycznym proces spalania paliwa nie odbywa się w silniku – specjalnie zaprojektowana przekładnia przekazuje magazynowaną w akumulatorach energię elektryczną na koła.
Zalety funkcjonowania aut z napędem elektrycznym
Zwolennicy tego typu pojazdów doceniają przede wszystkim ich niezwykle cichą pracę. Auta z napędem elektrycznym emitują znacznie mniej hałasu oraz wibracji podczas jazdy aniżeli klasyczne – to znaczy napędzane paliwami lub gazem – samochody. Wpływa to na wzrost komfortu użytkowania, gdyż prowadzący i jego pasażerowie mogą rozmawiać ciszej czy też słuchać muzyki na mniejszej głośności aniżeli zazwyczaj. Jednocześnie użytkownicy samochodów elektrycznych zauważają, iż rzadziej cierpią na bóle głowy spowodowane hałasem. Kolejnym atutem aut z napędem elektrycznym jest pozytywny wpływ ich użytkowania na środowisko naturalne. W przeciwieństwie do wspomnianych już wcześniej samochodów spalinowych nie emitują one do atmosfery szkodliwych dla zdrowia i życia ludzkiego (a także dla roślin czy zwierząt) gazów i zanieczyszczeń. Ogromną zaletą są także niskie koszty użytkowania i eksploatacji. Samochody te nie psują się tak często jak ich inne odpowiedniki, a części zamienne są powszechnie dostępne i zazwyczaj w sprzedaży w atrakcyjnych cenach. Jednym z ważniejszych czynników, na jaki zwracają uwagę osoby pragnące dokonać zakupu pojazdu elektrycznego jest fakt, iż użytkownicy tego typu pojazdów mogą cieszyć się przywilejami w miastach – na przykład możliwością wjazdu do tzw. „strefy zielonej” bez opłat podczas gdy użytkownicy samochodów spalinowych w ogóle nie mogą wjeżdżać do takich obszarów lub muszą ponosić za to wysokie koszty.
Jeżeli szukasz firmy, która zajmuje się budowanie stacji ładowania samochodów elektrycznych, to koniecznie odwiedź stronę https://www.tsg-solutions.com/pl/budowa-stacji-ladowania/