Wytrych do zamków – czy jego posiadanie jest dozwolone?

Wytrych do zamków

Wytrychy najczęściej kojarzą się nam z filmami akcji i kryminalistyką. Dzięki wytrychowi można awaryjnie otworzyć zamek lub kłódkę bez konieczności posiadania klucza. Tym samym wytrych do zamków może być wykorzystany zarówno w dobrych, jak i złych zamiarach. Czy zatem jego posiadanie, wyrabianie i sprzedaż jest dozwolona na terenie Polski? Gdzie można kupić wytrychy i ile kosztują? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym poradniku prawnym.

Do czego służą wytrychy?

Wytrych to proste narzędzie wykorzystywane do otwierania zamków bez konieczności posiadania odpowiedniego klucza. Wytrychy mogą przybierać różne kształty, jednak najczęściej widuje się je w formie płaskiej blaszki przymocowanej do niewielkiej rękojeści. Blaszki te mogą posiadać różne końcówki, przez co łatwo dopasować wytrych do typu otwieranego zamka.

Jak działa wytrych?

Zasada działania wytrychu jest bardzo prosta. Po wcześniejszym napięciu cylindra napinaczem, używa się wytrychu, aby podnieść po kolei zapadki lub piny blokujące cylinder. Ważne jest stosowanie ciągłego, lecz niezbyt wielkiego nacisku na cylinder, ponieważ w przeciwnym razie, piny lub zapadki mogą wrócić do swojej pierwotnej pozycji. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, a nieprecyzyjne i siłowe posługiwanie się wytrychem, może doprowadzić do jego uszkodzenia.

Czy posiadanie wytrychów jest dozwolone?

Zgodnie z polskim prawem, zakup, posiadanie lub wyrabianie wytrychów do celów niezwiązanych z wykonywaniem zawodu, w którym są one niezbędne – jest zabronione i podlega karze aresztu, ograniczenia wolności lub grzywny.

Szczegóły precyzuje art. 129 Kodeksu Wykroczeń, który brzmi:

§ 1. Kto:
1) wyrabia, posiada lub nabywa wytrychy, jeżeli nie trudni się zawodem, w którym są one potrzebne,
2) dostarcza wytrychów osobie nietrudniącej się takim zawodem,
3) wyrabia, posiada lub nabywa klucze do cudzego domu, mieszkania lub innego pomieszczenia albo schowania bez zezwolenia osoby uprawnionej lub organu administracji,
podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto wyrabia, posiada lub nabywa narzędzia przeznaczone do dokonywania kradzieży albo kto dostarcza takich narzędzi innym osobom.
§ 3. Wytrychy, klucze lub narzędzia podlegają przepadkowi, choćby nie stanowiły własności sprawcy.

Tym samym jeżeli nie zajmujemy się zawodowo otwieraniem awaryjnym zamków, kłódek lub innych zabezpieczeń – nabycie przez nas wytrychów będzie nielegalne i niezgodne z prawem. Nie ma tu znaczenia, czy kupujemy wytrychy wyłącznie na własny użytek lub w innej intencji – kupując takie produkty naruszamy polskie przepisy prawne.

Wykroczenie popełniamy również wtedy, gdy samodzielnie wyrabiamy wytrychy.

Podsumowując, polskie prawo zabrania:

  • posiadania
  • zakupu
  • produkcji

wytrychów, jeżeli nie wykonujemy zawodu, w którym są one niezbędne. W wytrychy mogą wyposażać się m.in. zakłady ślusarskie czy firmy zajmujące się awaryjnym otwieraniem drzwi.

Gdzie można kupić wytrychy?

Jeżeli na co dzień zajmujemy się awaryjnym otwieraniem zamków i jest to częścią wykonywanego przez nas zawodu, wtedy wytrychy możemy kupić w wielu specjalistycznych sklepach lub serwisach aukcyjnych. Ile kosztuje wytrych? Wszystko zależy od jakości jego wykonania. Za zestaw do ćwiczeń składający się z ok. 20 wytrychów i kilku przezroczystych kłódek, zapłacimy średnio od 120 do 150 zł. W sprzedaży są również wszelkiego rodzaju wytrychy automatyczne, tzw. Lock Pick Guny których koszt oscyluje w granicach 180 zł.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.