Nabycie prawa do emerytury wymaga spełnienia szeregu kryteriów. Znaczenie ma nie tylko odpowiedni wiek, ale również staż pracy zawodowej. Co ciekawe, znaczenie ma również okres nauki, który także wlicza się do stażu pracy. Pozostaje tylko pytanie, czy studia liczą się do emerytury i na jakich zasadach to funkcjonuje.
Czym są okresy składkowe i bezskładkowe?
Prawo do emerytury zyskuje się z chwilą osiągnięcia stażu pracy wynoszącego 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz odpowiedniego wieku emerytalnego – 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Okres składkowy to czas, w którym zachodzi obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalne i rentowe). Wyjątkiem będą tu okresy nieskładkowe, które na mocy ustaw zaliczają się do okresów składkowych.
Z kolei okres bezskładkowy to czas, w którym nie zachodzi obowiązek odprowadzania składek emerytalnych, ale jednocześnie jest on uwzględniany podczas ustalania prawa do świadczeń emerytalno-rentowych.
Uwaga! Aby okresy składkowe i bezskładkowe mogły być zakwalifikowane do stażu pracy, to długość okresów składkowych musi być dwukrotnie większa niż okresów nieskładkowych.
Czy studia zaliczają się do stażu pracy i emerytury?
Wszystkie rodzaje studiów (dzienne, zaoczne, wieczorowe) zaliczają się do stażu pracy (okresu bezskładkowego), który jest brany pod uwagę podczas ustanawiania prawa do świadczeń emerytalno-rentowych.
Studia zawsze są wliczane do stażu pracy w liczbie 8 lat – bez względu na czas trwania nauki. Nie ma tu również znaczenia to, czy były to studia licencjackie, inżynierskie czy magisterskie.
Do okresów nieskładkowych zaliczyć można:
- czas nauki w szkole wyższej na jednym kierunku (warunkiem jest ukończenie nauki w wymiarze określonym w programie studiów),
- okres asystenckich studiów przygotowawczych,
- okresy studiów doktoranckich aspiratury naukowej.
Jak udokumentować okres studiów?
Zgodnie z wytycznymi ZUS-u, aby udowodnić ukończenie studiów, należy przedstawić zaświadczenie z uczelni potwierdzające fakt ich ukończenia, czas trwania i programowy wymiar studiów.
Za potwierdzenie może też posłużyć dyplom ukończenia studiów, o ile zawierać będzie informacje na temat okresu trwania nauki i programowego wymiaru studiów.
Zobacz również:
- Komu i kiedy przysługują dodatki do emerytury po 65. i 70. roku życia?
- Jak złożyć wniosek o ponowne przeliczenie emerytury?
fot. freepik.com