Rehabilitacja domowa a ambulatoryjna ‒ podstawowe informacje

Rehabilitacja domowa

W przypadku leczenia wielu schorzeń, urazów i chorób konieczne jest rozpoczęcie rehabilitacji. Rehabilitacja przebiegać może w warunkach ambulatoryjnych lub domowych. Co warto wiedzieć na temat obu form terapii? Poniżej najistotniejsze informacje. Zachęcamy do lektury!

Rehabilitacja domowa ‒ czym jest?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest rehabilitacja domowa. Rehabilitacja domowa to, jak już sama nazwa wskazuje, rehabilitacja odbywająca się w domu pacjenta. Specjalista w uzgodnionym terminie przyjeżdża do domu chorego i na miejscu przeprowadza terapię. Jest duże udogodnienie dla osób schorowanych, starszych, niepełnosprawnych ruchowo, które miałyby problem z dotarciem do placówki.

Warto dodać, że pacjent, który przebywa w miejscu, które doskonale zna, czuje się komfortowo, jest mniej zestresowany, a dzięki temu bardziej skupia się na terapii.

Rehabilitacja domowa ‒ dla kogo?

Kto i kiedy może skorzystać z rehabilitacji domowej? Taki rodzaj rehabilitacji przeznaczony jest dla pacjentów zmagających się z następującymi chorobami i schorzeniami:

  • ogniskowe uszkodzenie mózgu ‒ przez 12 miesięcy od momentu powstania urazu;
  • uszkodzenie rdzenia kręgowego ‒ przez 12 miesięcy od momentu powstania urazu;
  • zabiegi endoprotezoplastyki stawu ‒ przez 6 miesięcy od zabiegu;
  • obrażenia, złamania, amputacja kończyn dolnych ‒ przez 6 miesięcy od powstania urazu.

Nie zawsze mamy do czynienia z ograniczeniem czasowym. Takie ograniczenie nie dotyczy pacjentów z następującymi chorobami i schorzeniami:

  • uszkodzenia centralnego i obwodowego układu nerwowego;
  • choroby zwyrodnieniowe stawów biodrowych lub kolanowych;
  • choroby przewlekle postępujące, na przykład choroba Parkinsona, reumatoidalne zapalenie stawów,
  • kolagenozy, guzy mózgu;
  • stan apaliczny i wegetatywny.

Rehabilitacja ambulatoryjna

Rehabilitacja ambulatoryjna to, mówiąc najprościej, rehabilitacja przeprowadzana na miejscu, w placówce rehabilitacyjnej. Przed rozpoczęciem terapii przeprowadzana jest konsultacja, podczas której ustalane są rodzaje i częstotliwość zabiegów. Pacjent, w umówionych terminach, stawia się w placówce.

Nordmedic – rehabilitacja domowa i laboratoryjna

Nordmedic zapewnia pomoc pacjentom zmagającym się z wieloma dolegliwościami i chorobami. Rehabilitanci każdego dnia docierają do osób z Malborka, Gdańska, Gdyni, Bytowa i innych miejscowości. Nordmedic proponuje także rehabilitację ambulatoryjną, czyli rehabilitację w placówce.

Podsumowanie

W przypadku wielu schorzeń i chorób wysoce wskazane jest rozpoczęcie rehabilitacji. Wyróżniamy rehabilitację domową oraz rehabilitację ambulatoryjną. Rehabilitacja domowa to terapia przeprowadzana w domu pacjenta. Jest to optymalne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych ruchowo. W przypadku rehabilitacji ambulatoryjnej wszystkie zabiegi odbywają się w palcówce rehabilitacyjnej.