Jak szukać pracy za granicą?

Jak szukać pracy za granicą?

Powodów do szukania pracy na terenie innego Państwa może być wiele. Dla jednych będzie to wyższe wynagrodzenie za pracę, dla innych lepszy standard życia, atrakcyjne perspektywy do dalszego rozwoju czy możliwość podróżowania i zwiedzania nowych miejsc. Nie ulega wątpliwości, że każdy emigrant ma swoje powody, przez które zdecydował się zarabiać w innym kraju. Jak więc znaleźć pracę za granicą i czy warto skorzystać z usług profesjonalnej agencji pracy? W jakich krajach Polacy pracują najchętniej? Częściej podejmują się pracy tymczasowej, czy osiedlają na stałe? Sprawdź koniecznie!

Polacy pracują najchętniej na terenie Niemiec?

Wcześniej Polacy tłumnie wyjeżdżali na Wyspy. To praca w Wielkiej Brytanii przyciągała ich najbardziej. Od jakiegoś czasu jednak coraz więcej naszych rodaków szuka ofert pracy na terenie Niemiec. Polacy wybierają Niemcy jako swój kierunek migracji m.in. ze względu na odległość.

Jak podaje GUS, w latach 2004-2019 Polacy chętnie podejmowali się również pracy w Norwegii czy Holandii. Na wspomnianych wcześniej Wyspach także pracowali chętnie, jednak zainteresowanie to nieco spadło na przestrzeni lat. Popularnością cieszy się również Irlandia oraz Włochy. Pod koniec 2019 roku, 2 415 tys. stałych mieszkańców naszego kraju przebywało czasowo za granicą.

zamyślona kobieta

Według danych GUS, to właśnie chęć podjęcia zatrudnienia przesądziła o wyjazdach z Polski. Co ciekawe, według badań prowadzonych na przełomie 2020 i 2021 emigrację zarobkową rozważa prawie 18% niewykluczonych z rynku, pełnoletnich polskich obywateli. Wskaźnik ten rośnie już od kilku lat. Niemcy są atrakcyjnym kierunkiem wyjazdu Polaków nie tylko w celach zarobkowych, a Polonia w Niemczech liczy około 1,5-2 mln osób.

Agencja pracy, znajomi czy media społecznościowe – od czego zacząć?

Zanim zaczniesz poszukiwania, ustal kierunek migracji. Następnie przejrzyj oferty pracy w kraju, do jakiego zmierzasz, pozwoli Ci to na zorientowanie się na rynku pracy, dowiesz się jakie umiejętności są wymagane oraz na jakich stanowiskach masz możliwość uzyskać pracę. Następnie znajdź firmę, która zapewnia legalne pośrednictwo pracy, jest w kontakcie z pracodawcą i oferuje atrakcyjną, a przede wszystkim bezpieczną i stabilną pracę.

Zatrudnienia za granicą możemy szukać na wiele sposobów. Czasami oferty pojawiają się w mediach społecznościowych, zagraniczne firmy poszukują pracowników także bezpośrednio przez znane portale, na których zamieszczają ofertę pracy lub przez prasę. Często mamy również znajomych za granicą, którzy chętnie pomogą w szukaniu odpowiedniej posady.

Jednak najlepszym pomysłem będzie skorzystanie ze sprawdzonych agencji pracy. W sieci nie brakuje oszustów, którzy nie dotrzymują warunków umowy, a do tego mogą Ci zaszkodzić. Przed wyborem odpowiedniej agencji pracy, koniecznie zajrzyj do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia, rozwieje to twoje wątpliwości, dotyczące wiarygodności podmiotu, z którego usług chcesz skorzystać.

tablica z napisem sukces

Twoim atutem będzie także umiejętność posługiwania się językiem obcym. Jednak nie zawsze jest to wymóg i często zależy od miejsca pracy. Przykładowo, na rynku niemieckim znajdziesz też wiele ofert niewymagających znajomości języka niemieckiego. Firmy zatrudniają takich pracowników na niższych szczeblach. Warto podkreślić, że bez znajomości niemieckiego można się też zatrudnić w polskich firmach, działających jako GmbH w Niemczech. Umiejętności językowe można podnosić, będąc już na miejscu, urzędy imigracyjne oferują specjalne kursy dla obcokrajowców.

Warto natomiast stworzyć swoje CV. Chcąc podjąć pracę w Niemczech, najlepszym pomysłem będzie CV napisane po niemiecku lub po angielsku. Opisz w nim swoje doświadczenie, umiejętności i największe atuty oraz stwórz list motywacyjny (jeżeli jest wymagany na danym stanowisku).

Agencja pośrednictwa pracy w Niemczech

Agencje pracy pomagają w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości i w dopełnieniu wszelkich potrzebnych formalności. Korzystaj tylko z ofert firm, które współpracują z rzetelnymi pracodawcami, a dodatkowo sprawdź koniecznie opinie na temat agencji, z którą współpracę podejmiesz.

Jeżeli zdecydujesz się na jeden z najpopularniejszych kierunków, czyli Niemcy, dobrym wyborem będzie agencja pośrednictwa pracy w Niemczech Soberka, która zajmuje się profesjonalnym procesem rekrutacji dla przedsiębiorstw zagranicznych. Wiarygodne agencje to też zagwarantowanie przestrzegania praw pracowniczych, legalna praca i wynagrodzenie na czas. Agencje pracy pomagają również w ubezpieczeniu, opłaceniu składek, znalezieniu odpowiedniego zakwaterowania oraz rozwiązaniu napotkanych problemów.

sukces

Niemcy są bardzo atrakcyjnym kierunkiem wyjazdu. Nie tylko dlatego, że możesz zarobić tam więcej niż średnia krajowa pensja w Polsce (minimalna pensja w Niemczech w 2020 roku wynosiła 1584 euro), ale też dlatego, że dla pracownika ważny jest odbiór imigrantów w danym kraju.

Co więcej, osoby mieszkające w sąsiadujących z Niemcami województwach mogą pracować nawet bez potrzeby zakwaterowania, mają możliwość nawet codziennego dojazdu do pracy ze swojego domu i dla niektórych pracowników, jest to niezwykle komfortowe zatrudnienie. Ponadto, polscy obywatele dobrze znają rynek pracy w Niemczech, ponieważ RFN było bardzo popularnym kierunkiem dla poszukujących posady w latach 80 i 90.

Czy warto szukać pracy dopiero na miejscu?

Poszukując pracy w Niemczech, wiele osób zastanawia się, czy lepiej będzie kiedy pracy poszukamy, będąc jeszcze w kraju ojczystym, czy może łatwiej o zatrudnienie już na miejscu. Wyjazd w ciemno jest bardzo ryzykowny, nie mając znajomych w Niemczech, nie znając języka ani nie korzystając z agencji pośrednictwa pracy, szanse są nikłe.

zmartwiony chłopak

Jednak jako członkowie Unii Europejskiej, możemy rejestrować się w odpowiednikach urzędu pracy, co więcej niemieckie urzędy pracy uruchomiły infolinię w języku polskim, co jest niezwykle dużym ułatwieniem w poszukiwaniach. Przed wyjazdem musimy zgromadzić też odpowiednią ilość gotówki, praca w obcym kraju nie zawsze jest łatwa do znalezienia, a dodatkowo musimy poszukać lokum i zachować oszczędności na codzienne życie.

Jeżeli jednak nie znasz dobrze języka, boisz się, że szukanie pracy może nie przynieść skutku, nawet aplikując ze swojego kraju, najlepszym rozwiązaniem jest agencja pracy, która zapewni Ci opiekuna. Pomoże on w załatwieniu formalności na miejscu i zajmie się formalnościami, które będą sprawiać Ci problem. Takie rozwiązanie ma wiele plusów, musimy tylko współpracować z agentem i zaakceptować propozycję pracy lub odmówić i poszukiwać innej. Jednak pamiętaj, że skorzystasz jedynie jeżeli agencja pracy będzie wiarygodna, dlatego zawsze to sprawdzaj.

Czym różni się polska umowa od niemieckich umów o pracę?

Agencje pracy tymczasowej często proponują polską lub niemiecką umowę o pracę, niektóre natomiast wybierają opcję według nich korzystniejsza dla pracownika i proponują tylko jedną. Jaką wybrać? Która będzie dla nas korzystniejsza? Polska umowa o pracę wiąże się m.in. z odprowadzaniem podatku w kraju ojczystym, ale pracując na takich warunkach można otrzymać zasiłek Kindergeld, co więcej umowa spisywana jest w języku polskim i możesz ubezpieczyć rodzinę w Polsce.

analiza umowy

Z kolei jeżeli zawrzesz z pracodawcą umowę w języku niemieckim, to godzisz się na świadczenie usługi na warunkach określonych przez państwo i obowiązuje Cię prawo niemieckie, masz m.in. możliwość otrzymania niemieckiej emerytury po przepracowaniu 5 lat i odprowadzasz składki w Niemczech. Również możesz otrzymać Kindergeld, a umowy o pracę spisywane są w języku niemieckim. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z różnic, jakie wynikają z zawarcia umowy w Niemczech i obowiązującego tam kodeksu pracy.

Sprawdź przepisy i przygotuj dokumenty!

Jeżeli podejmujesz pracę w Niemczech, na stanowisku, które wymaga kwalifikacji zawodowych, weź ze sobą odpowiednie dokumenty. Jeśli nie posiadasz wersji anglojęzycznej lub niemieckiej, konieczne będzie wcześniejsze przetłumaczenie. Potrzebny będzie także dowód osobisty, w celu potwierdzenia twoich danych oraz jeżeli posiadasz, prawo jazdy. Akty małżeństwa i narodzin dzieci przydadzą się natomiast do tego, by trafić w odpowiednią klasę podatkową.

szukanie informacji w internecie

Zapoznaj się z podstawowymi przepisami prawa pracy, a po upływie 3 miesięcy koniecznie zarejestruj swój pobyt i się ubezpiecz. Agencje pracy często pomagają w dopełnieniu formalności, dlatego naprawdę warto korzystać z ich pomocy na wielu płaszczyznach, znajdziesz w nich oparcie i zaoszczędzisz sobie wiele stresu.