Jak rąbać drewno siekierą? Porady dla początkujących

Jak rąbać drewno siekierą

Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych i użytkowych znanych ludzkości. Jest względnie proste w pozyskiwaniu, obróbce i utrzymaniu. Nadal jednak służy jako opał w kominkach piecach kaflowych czy centralnego ogrzewania. Jak skutecznie i bezpiecznie rąbać drewno siekierą?

Siekiery do drewna – budowa, rodzaje

Typowa siekiera składa się z trzonka (inaczej rękojeści) oraz głowicy, która wykonana jest najczęściej ze stali węglowej. Na rynku dostępne są siekiery z ostrzem obustronnym oraz jednostronnym zakończone obuchem. Klasyczne trzonki do siekier wykonywane są z drewna, ale użytkownikom coraz częściej przypadają do gustu siekiery wykonane z kompozytu. Dzięki temu są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, względnie lekkie i tworzą stałe połączenie rękojeści z głowicą.

Siekiery można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od ich zastosowania. Będą to:

  • małe siekierki turystyczne
  • średniej wielkości siekiery uniwersalne
  • toporki
  • siekiery rozłupujące
  • siekiery ciesielskie
  • młotosiekiery
  • siekiery z ostrzem dwustronnym

Jak rąbać drewno siekierą?

Krok 1 – Zadbaj o równe podłoże. Nie chodzi tu tylko o równe położenie pniaka, ale również stabilne miejsce pracy. Używanie siekiery wymaga dosyć sporego nakładu siły, a więc nawet niewielkie zachwianie podczas cięcia może skończyć się nieciekawie.

Krok 2 – Zachowaj bezpieczną odległość od rąbanego materiału. Powszechnie uważa się, że odstęp ten powinien wynosić co najmniej 30 cm. Do cięcia drewna należy ustawić się równolegle w kierunku pniaka.

Krok 3 – Przyjmij odpowiednią postawę. Ugnij lekko nogi, chwyć siekierę mocno obiema rękami. Nigdy nie przytrzymuj ciętego materiału ręką lub nogą! Nie wykonuj dużych zamachów zza pleców, to mocno nadweręża stawy oraz mięśnie, a jednocześnie utrudnia precyzję cięcia.

Krok 4 – Wykonuj proste uderzenia z góry na dół. Unikaj cięcia pod skosem. Obrabiając okrągłe pniaki, staraj się uderzać zgodnie z ułożeniem sęków.

Pamiętaj o ubraniu ochronnym! Zaopatrz się co najmniej w dobre okulary ochronne i pełny strój. Nie rąb drewna w krótkich spodniach i koszulce, ponieważ nawet niewielki odłamek drewna może poważnie Cię zranić! Aby zminimalizować ryzyko niekontrolowanego przemieszczania się łupanych elementów, warto zastosować środek pomocniczy w postaci nieużywanej opony. Umieszczamy w niej pniak, a następnie przystępujemy do rąbania. Gumowa osłona sprawi, że odłupywane części pniaka pozostaną na swoim miejscu, co wpłynie na szybkość i bezpieczeństwo wykonywanych prac.

Rąbanie drewna – dodatkowe porady

Na koniec warto dodać, że operowanie ciężkimi siekierami jest czynnością bardzo niebezpieczną. Przede wszystkim szybko się męczymy operując nimi, przez co łatwo stracić pewny chwyt i kontrolę nad narzędziem. Ponadto starajmy się odpowiednio zabezpieczyć miejsce łupania drewna, aby w zasięgu pracy nie znalazły się żadne osoby niepowołane. Dobrze jest, aby za nami znajdowała się ściana, przez co minimalizujemy ryzyko pojawienia się kogoś bezpośrednio za nami. Nie zapominajmy także o solidnym połączeniu obucha siekiery z trzonkiem. W przypadku egzemplarzy łączonych (szczególnie z drewnianym trzonkiem) może zdarzyć się, że na przestrzeni lat ostrze siekiery zacznie się ześlizgiwać, a to już powoduje ogromne zagrożenie dla zdrowia.

Znane są pradawne sposoby moczenia siekiery w wodzie, której trzonek pod wpływem wody pęcznieje (puchnie), dzięki czemu obuch siekiery stabilnie się trzyma i nie zsuwa się. Osobiście sam praktykowałem takie sztuczki, ale patrząc na ceny klasycznych siekier do drewna, taka zabawa i ratowanie sytuacji kosztem sporego ryzyka jest zwyczajnie daremne.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.