Jak rąbać drewno siekierą

Jak rąbać drewno siekierą? Porady dla początkujących

Porady

Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych i użytkowych znanych ludzkości. Jest względnie proste w pozyskiwaniu, obróbce i utrzymaniu. Nadal jednak służy jako opał w kominkach piecach kaflowych czy centralnego ogrzewania. Jak skutecznie i bezpiecznie rąbać drewno siekierą?

Siekiery do drewna – budowa, rodzaje

Typowa siekiera składa się z trzonka (inaczej rękojeści) oraz głowicy, która wykonana jest najczęściej ze stali węglowej. Na rynku dostępne są siekiery z ostrzem obustronnym oraz jednostronnym zakończone obuchem. Klasyczne trzonki do siekier wykonywane są z drewna, ale użytkownikom coraz częściej przypadają do gustu siekiery wykonane z kompozytu. Dzięki temu są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, względnie lekkie i tworzą stałe połączenie rękojeści z głowicą.

Siekiery można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od ich zastosowania. Będą to:

  • małe siekierki turystyczne
  • średniej wielkości siekiery uniwersalne
  • toporki
  • siekiery rozłupujące
  • siekiery ciesielskie
  • młotosiekiery
  • siekiery z ostrzem dwustronnym

Jak rąbać drewno siekierą?

Krok 1 – Zadbaj o równe podłoże. Nie chodzi tu tylko o równe położenie pniaka, ale również stabilne miejsce pracy. Używanie siekiery wymaga dosyć sporego nakładu siły, a więc nawet niewielkie zachwianie podczas cięcia może skończyć się nieciekawie.

Krok 2 – Zachowaj bezpieczną odległość od rąbanego materiału. Powszechnie uważa się, że odstęp ten powinien wynosić co najmniej 30 cm. Do cięcia drewna należy ustawić się równolegle w kierunku pniaka.

Krok 3 – Przyjmij odpowiednią postawę. Ugnij lekko nogi, chwyć siekierę mocno obiema rękami. Nigdy nie przytrzymuj ciętego materiału ręką lub nogą! Nie wykonuj dużych zamachów zza pleców, to mocno nadweręża stawy oraz mięśnie, a jednocześnie utrudnia precyzję cięcia.

Krok 4 – Wykonuj proste uderzenia z góry na dół. Unikaj cięcia pod skosem. Obrabiając okrągłe pniaki, staraj się uderzać zgodnie z ułożeniem sęków.

Pamiętaj o ubraniu ochronnym! Zaopatrz się co najmniej w dobre okulary ochronne i pełny strój. Nie rąb drewna w krótkich spodniach i koszulce, ponieważ nawet niewielki odłamek drewna może poważnie Cię zranić!

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

Grafik 3D, fotograf, podróżnik. Miłośnik pisania wierszy, opowieści, artykułów publicystycznych. Pasjonat astronomii i wycieczek górskich. Ponad 10 lat doświadczenia w działaniach marketingowych.