Papier

Jak podzielić papier ze względu na jego strukturę?

Porady

Najcieńszym istniejącym na rynku wyrobem papierniczym jest bibułka. Posiada ona gramaturę mniejszą niż 65 g/m2. Wykorzystuje się ją do celów dekoracyjnych lub zawijania tytoniu.

BIBUŁA

Bibuła jest nieco grubsza, a jej gramatura wynosi od 65 do 250 g/m2. Charakteryzuje się dobrymi właściwościami chłonnymi. Najczęściej kojarzona z kolorowymi rulonami dostępnymi niemal we wszystkich sklepach. Używana jest także w produkcji wszelakich filtrów, pochłaniaczy, jako element masek pyłochłonnych i dymochłonnych oraz w procesach sączenia.

BRYSTOL (BRISTOL)

Brystol (bristol) to papier o gramaturze wynoszącej między 150-300 g/m2. Dużo trwalszy od poprzedników, twardy, gruby, dość sztywny i odporny na ścieranie. Nazwa brystol pochodzi od miasta Bristol położonego w Wielkiej Brytanii, gdzie zapoczątkowano jego produkcję. Obecnie dostępny jest niemal wszędzie, w różnych wersjach kolorystycznych i rozmiarach. Służy głównie jako papier rysunkowy i kreślarski.

KARTON

Kolejnym wyrobem papierniczym jest karton, którego gramatura wynosi od 160 do 315 g/m2, a w przemyśle poligraficznym nawet do 500 g/m2. Produkt ten wykorzystywany jest do druku książek dla dzieci, okładek, pocztówek, teczek biurowych czy pudełek. Warto wspomnieć, że do kartonu zaliczamy także opakowania wykonane z tektury falistej.

TEKTURA

Tektura, o której mowa wyżej jest najtrwalszym materiałem papierniczym, którego grubość dochodzi do 6 mm. W celu jej stworzenia skleja się ze sobą od dwóch do kilku warstw papierniczych. Włókna używane do produkcji muszą być grubsze, dlatego wśród nich znajdują się ścier drzewny, makulatura i szmaty. Istnieje możliwość ulepszenia tektury poprzez dodanie do niej chemicznych wypełniaczy, które mają za zadanie uodpornić ją na obciążenie, kontakt z wodą czy mróz. Jednym z rodzajów tektury jest tektura powlekana np. folią spożywczą. Wykorzystuje się ją w procesie pakowania żywności.

PAPIER BEZDRZEWNY I DRZEWNY

Papier bezdrzewny, jak sama nazwa wskazuje, nie zawiera w składzie ligniny, występującej we włóknach drzewnych. Zastępowana jest ona celulozą. Zaletą tego rodzaju papieru jest większa odporność na starzenie, natomiast wada to większa przezroczystość. Cechy odwrotne do wcześniej wymienionych zawiera oczywiście papier drzewny. Nie jest on tak przezroczysty, jak poprzednik, ale szybciej ulega zniszczeniu.

PAPIER CZERPANY

W procesie czerpania wytwarza się tak zwany papier czerpany. Produkcja tego typu papieru polega na wyodrębnieniu pojedynczych włókien z surowców roślinnych i uformowanie ich z pomocą sita. Nie jest więc on zawsze precyzyjnie gładki. W Internecie można znaleźć wiele poradników jak taki papier wykonać samemu w domu. Popularny w czasach przed wynalezieniem maszyny papierniczej, dziś jest wykorzystywany głównie w celach artystycznych.

PAPIER KALIBROWANY

Stałą i precyzyjną grubością na całej powierzchni charakteryzuje się natomiast papier kalibrowany. Dzięki mocnemu sprasowaniu nie odkształca się i nie wgniata pod wpływem ciśnień maszyn drukarskich. Stosowany w technice drukowania offsetowego, gdzie służy jako podkład pod gumę obciągową.

PAPIER KREDOWY

Cechuje go warstwa białego pigmentu mineralnego zmieszanego z klejem, położona cienko na powierzchni. Sprawia ona, że papier kredowy staje się śliski, a jego wsiąkliwość zostaje obniżona. Wykonuje się z niego m.in. ulotki, plakaty czy wizytówki.

PRESZPAN

Do jego produkcji używa się szlachetnych surowców włóknistych. To wielowarstwowo, mocno sprasowana tektura, o wysokiej wytrzymałości na ścieranie i zaginanie. Trudno nasiąka i posiada gładką powierzchnię. Preszpan stosowany jest jako materiał izolujący w elektrotechnice, oprawa teczek i brulionów, a nawet wykończenie tkanin.

Artykuł został przygotowany przez Drukarnia Ksero A0 specjalizującą się w druku wielkoformatowym.