Biuro w firmach technologicznych – czego wymagają programiści?

Biuro w firmach technologicznych - czego wymagają programiści?

Są takie branże, w których pracownicy powinni mieć zapewnione szczególnie dobre warunki pracy. Jedną z grup zawodowych o wysokich wymaganiach są programiści, informatycy, osoby pracujące umysłowo, od których wymaga się ogromnego zaangażowania, wiedzy i kreatywności. A czego oni oczekują od swoich pracodawców? I co są w stanie zapewnić im najlepsze firmy na świecie? Sprawdźmy.

Czy wiesz, że nawet pół godziny zajmuje programiście powrót do wykonywania zadania, które wcześniej zostało mu przerwane? Zdajesz sobie sprawę z tego, że dźwięki rozpraszają pracowników sektora IT znacznie szybciej, bo są odbierane lewą półkulą mózgu – tę samą, która odpowiada u nich za rozpoznawanie cyfr? Co daje znajomość tych informacji?

W dużym stopniu tłumaczy potrzebę projektowania biur, które będą sprzyjały koncentracji, ale nie będą nudne ani sztampowe. Pracodawcy zdają się świetnie rozumieć te wymagania i tworzą miejsca pracy, z których niemal nie chce się wychodzić! W czym tkwi ich sekret?

Jakie powinno być wygodne biuro dla programisty?

White Mountain w Szwecji, Google w Szwajcarii i Pensylwanii czy DreamHost w Los Angeles, – te miejsca pracy inspirują, zachwycają, zdobywają uznanie w międzynarodowych rankingach na najlepsze budynki. Powinny inspirować również polskich przedsiębiorców. Ci, aby znaleźć dobrych pracowników, muszą teraz zaoferować im coś więcej niż tylko dobre wynagrodzenie, pakiet medyczny czy sportowy. Powinni też zadbać o:

  • Ciche – odpada lokalizacja przy głośnych ciągach komunikacyjnych czy windach. Z tego samego powodu niezbyt dobrze widziane jest pracowanie na otwartych przestrzeniach typu open space,
  • dobrze wyposażone – sprzęt powinien być najlepszej jakości, a meble ergonomiczne i wygodne – łatwe w regulacji, aby można było ustawić wysokość blatu biurka, podłokietników czy kąt oparcia fotela,
  • czyste – świeżość w miejscu pracy dotyczy zarówno kolorów, jak również powietrza. Pomieszczenia nie mogą być brudne, słabo wentylowane, przegrzane. Liczy się przyjemny mikroklimat sprzyjający koncentracji,
  • dobrze zlokalizowane – wzrok wlepiony w ekran komputera musi odpocząć. Dobrze zrobi mu obecność stref zielonych za oknem, a nie tętniącej życiem betonowej ulicy. Z drugiej strony biuro musi znajdować się w miejscu, do którego można dojechać łatwo i stosunkowo szybko gdziekolwiek się mieszka.

Biuro, w którym przewidziane są miejsca do pracy i odpoczynku, a standard wyposażenia stoi na wysokim poziomie, pozytywnie wpływa na kreatywność, pomaga się wyciszyć i skupić na efektywnym wykonywaniu zadań.

Open space czy prywatny gabinet?

Open space szturmem opanowało światowe i polskie biura. Niektóre z nich funkcjonuję wyłącznie w ten sposób, kładąc nacisk na zacieśnianie więzi między pracownikami, a pośrednio także na oszczędności w aranżacji przestrzeni do pracy. Jednak dzisiaj, po latach lansowania takiego stylu architektonicznego, zaczęto dostrzegać potrzebę projektowania miejsc, gdzie poziom decybeli będzie niższy, a komfort pracy wyższy. Takie wymagania mają właśnie programiści.

Dobrze zaprojektowane biuro dla programistów musi uwzględniać pokoje do pracy własnej. Tzw. focus room daje dużą swobodę działania, a dzięki dźwiękoszczelnym szybom czy ściankom pozwala skutecznie oddzielić się do zewnętrznych hałasów czy wścibskich spojrzeń. Pozwalają natomiast na włączanie własnej muzyki – spora część programistów ma podkłady, przy których lubi pracować najbardziej. Często zależą one od nastroju czy stopnia skomplikowania zadania.

Rozwiązanie, jakim jest odseparowany gabinet, wiąże się z wyższym kosztem dla pracodawcy, lecz z perspektywy długofalowych zysków jest bardzo opłacalne.

Przestrzeń do wspólnego spędzania czasu

Preferowana przez wielu programistów praca w samotności nie oznacza jednak, że w biurze IT nikt ze sobą nie rozmawia, a każdy szuka wytchnienia od towarzyszy. Takie założenie też jest błędne, o czym można się przekonać np. czytając raporty z badań satysfakcji pracowników. Wielu programistów zwracało uwagę na przyjemność, jaką daje wspólne jedzenie lunchu czy potrzebę prowadzenia dyskusji przy większym stole.

W biurach nie może zabraknąć miejsc do organizowania konferencji oraz meetingów w większej grupie – w ramach jednego lub kilku działów kreatywnych. Workbenche to miejsca, gdzie rodzi się wiele wspaniałych pomysłów, dlatego trzeba sporo energii poświęcić na zaprojektowanie pokoju do spotkań. Często odchodzi się od stereotypowych stołów otoczonych krzesłami i rzutników na ścianach. Zamiast z nich coraz odważniej pojawiają się miękkie pufy, huśtawki, fotele, leżaki.

Biuro dla programisty – nie tylko miejsce do pracy

Wspomniane już wyżej oczekiwania programistów nie są niczym nadzwyczajnym. Dzisiaj coraz więcej firm przy urządzaniu biura uwzględnia miejsce na przestronną kuchnię z jadalnią, pokój do odpoczynku, gry w piłkarzyki, planszówki, bilard czy rzutki, tarasy do siedzenia, a nawet siłownie. Dlaczego? Bo ruch jest bardzo ważny, a praca siedząca znacznie go ogranicza, prowadząc do otyłości czy problemów ze zdrowiem. Drzemka w pracy? Z tym także nie powinno być problemu, co sugeruje specjalne zaaranżowane i wyciszone miejsce z łóżkiem. Brzmi abstrakcyjnie? Być może w niedalekiej przyszłości tak właśnie będzie wyglądał standard w biurach, gdzie pracują nie tylko programiści.

To, co dzisiaj inspiruje nie powinno jednak powodować, że zapomina się o podstawach. Oprócz wszystkich „luksusowych” udogodnień podstawową potrzebą każdego pracownika jest przebywanie w świeżych i czystych wnętrzach. Sprzątanie biura warto powierzyć profesjonalnej ekipie, bo dzisiaj również firmy porządkowe wdrażają nowoczesne standardy w obsłudze biur dla programistów.