Cena masła w lipcu 2022 – kostka nawet za 16 złotych!

Cena masła w lipcu 2022

Galopująca inflacja w Polsce bardzo dosadnie odbija się na średnich cenach podstawowych artykułów spożywczych w sklepach. Widać to doskonale na przykładzie masła, którego kostka średnio kosztuje od 6 do 8 złotych. W niektórych rejonach kraju, za kostkę masła możemy zapłacić nawet 16 złotych – dotyczy to rejonów turystycznych. Zgodnie z danymi GUS, średnie ceny produktów spożywczych wzrosły w czerwcu 2022 o 14,1% w porównaniu do czerwca 2021.

Ceny masła na lipiec 2022

Za kostkę masła extra o wadze 200 g netto trzeba obecnie zapłacić 6,74 zł. Maksymalne ceny sięgają jednak 7,99 zł, a w niektórych rejonach kraju możemy spotkać się z cenami rzędu 16 zł za kostkę masła! Gazeta “Fakt” opublikowała niedawno zdjęcia produktów z jednego z nadmorskich sklepików w Poddąbiu. Można dostrzec tam kostkę masła, za którą sklep woła sobie aż 15,80 zł.

Skąd taka rozbieżność? Wszystko zależy od lokalizacji sklepów, ponieważ ceny dla turystów zazwyczaj są o kilkadziesiąt procent wyższe, niż dla mieszkańców. Stąd też znaną praktyką jest sowite zawyżanie cen w miejscach obleganych przez turystów. Doskonałym przykładem jest omawiana już cena kostki masła w Poddąbiu.

Jeśli zatem chcemy nieco zaoszczędzić na rodzinnych wakacjach, starajmy się robić zakupy w sklepach bardziej oddalonych od placówek często wybieranych przez turystów. Niestety minusem szukania lokalnych sklepów z przyzwoitymi cenami jest strata większej ilości czasu, ale jak to się mówi: “coś za coś”.

Sprawdź również:


źródło:

  • kig.pl
  • natemat.pl
  • dlahandlu.pl

zdjęcie: unsplash.com

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.