Sprawdzamy jakość zabawek na polskim rynku. Nie jest dobrze!

Jakość zabawek w Polsce

Okres przedświąteczny wiążę się z wysilonymi wydatkami na zakup prezentów – w szczególności dla dzieci. Większość z nas trzyma się tradycji i stawia na klasyczne zabawki dla dzieci, takie jak lalki, puzzle, pluszaki czy też różnego rodzaju zestawy majsterkowicza. O ile jednak ceny tego typu prezentów drastycznie nie zmieniły się na przestrzeni ostatnich lat, tak niestety jakość produktów dostępnych w sklepach zabawkowych dosyć mocno spadła. Jak zatem nie kupić przysłowiowego “badziewia” i wybrać zabawkę bezpieczną dla najmłodszych? Wszystkie te kwestie poruszamy w dzisiejszym artykule.

Zabawki z zagranicy pod czujnym okiem celników

Zabawki to bardzo wrażliwy produkt, który podlega częstym kontrolom Inspekcji Handlowej. Nic dziwnego, skoro ich odbiorcami są osoby najbardziej narażone na wszelkiego typu wady produkcyjne – czyli dzieci. Jak się jednak okazuje, nasz rodzimy (krajowy) przemysł zabawkowy nie  zdominował lokalnego rynku i dalej największą popularnością cieszą się zabawki sprowadzane z Chin. Wyniki Inspekcji Handlowej w latach 2018-2020 wykazały, że blisko 70% skontrolowanych zabawek pochodziło z importu – a konkretnie z Chin.

Tylko w roku 2018 dzięki skutecznym działaniom Służby Celnej udało się wykluczyć z obiegu ponad 30 tys. różnych zabawek, które stanowiły realne zagrożenia dla dzieci. Dlaczego takim powodzeniem cieszą się zabawki sprowadzane z Chin? Ciężko to racjonalnie wytłumaczyć, ponieważ z jednej strony koszty masowej produkcji zabawek za granicą są znacząco niższe. Z drugiej strony jednak na szali zakupowej leży bezpieczeństwo naszych najbliższych – a większości małych dzieci. Skoro zatem popyt na zabawki importowane nie maleje to widocznie z każdym rokiem coraz bardziej przyzwyczajamy się do zalewu lokalnego rynku produktami z Chin. Nie byłoby w tym nic kontrowersyjnego gdyby nie fakt, że zdecydowana większość zabawek z importu może powodować realne zagrożenie dla zdrowia dziecka.

Jak wybrać bezpieczne zabawki dla dzieci?

Dla przeciętnego “Kowalskiego” zabawki tego samego typu, ale pochodzące od różnych producentów, mogą wydawać się identyczne i ciężko spośród nich wybrać produkty o jak największym wskaźniku bezpieczeństwa. Czym zatem sugerować się przy wyborze bezpiecznej zabawki dla dziecka? W pierwszej kolejności wybierajmy sprawdzone sklepy, które oferuję w swoim asortymencie wyłącznie sprawdzone i najlepiej licencjonowane zabawki. Dokładnie czytajmy opisy produktów, które powinny zawierać informacje o preferowanym wieku dziecka oraz elementach, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla użytkownika.

Planując zakup bezpiecznych zabawek o jak najwyższej jakości, warto wziąć pod uwagę renomowane sklepy z zabawkami. Do takich należy m.in. nowo powstała platforma Namileo. Znajdziemy tam zabawki dostosowane do wieku dziecka, jego zainteresowań oraz zdolności manualnych. Ponadto oferta skupia się przede wszystkim na zabawkach kształtujących wyobraźnię i przygotowujących do wybranego zawodu. Polecamy w szczególności zapoznać się z ofertą licencjonowanych zabawek, które słyną ze swojej wysokiej jakości i odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Zakupy online czy stacjonarnie? Co bardziej bezpieczne?

W ciągu ostatniej dekady zakupy online zdecydowanie przybrały na popularności. Nie wychodząc z domu możemy przeglądać tysiące różnych ofert spośród setek różnych sklepów z zabawkami. Złożenie zamówienia zajmuje zaledwie kilka minut, a wybrany towar dostarczy kurier pod wskazany przez nas adres. Niezwykle wygodnie, szybko i bezpiecznie – pod warunkiem, że wybierzemy renomowany sklep.

Zakupy stacjonarne też mają swoje zalety. Przede wszystkim możemy bezpośrednio ocenić jakość i funkcjonalność oferowanych zabawek, ponieważ każdy produkt możemy dotknąć a niekiedy z pomocą sprzedawcy nawet rozpakować z oryginalnego opakowania. Niemniej jednak nawet w sklepie stacjonarnym możemy kupić kiepskiej jakości produkt, który może nieść pewne ryzyko w trakcie użytkowania.

Gdzie zatem kupować? Jeżeli planujemy zakupy z wyprzedzeniem, zdecydowanie lepiej będzie przejrzeć ofertę zabawek w renomowanych sklepach online. Będziemy mieli zapas czasu na dostawę produktu. Jeżeli z kolei jesteśmy zmuszeni do zakupów na ostatnią chwilę, zdecydowanie bezpieczniej będzie zrobić je w sklepie stacjonarnym, gdzie wybrany produkt otrzymamy od ręki.

Artykuł gościnny. Powstał we współpracy z serwisem Namileo.