Huggy Wuggy – czym jest pluszak maskotka hagi łagi?

Huggy Wuggy – czym jest pluszak maskotka hagi łagi?

Ciekawostki

Na początku 2022 roku pojawiły się zaskakujące doniesienia, jakoby maskotka Huggy Wuggy miała bardzo źle wpływać na rozwój małych dzieci – w tym przedszkolaków. Skąd wzięło się takie przekonanie i dlaczego zwykła pluszowa zabawka może sporo namieszać w psychice małego człowieka? Sprawdzimy to w dzisiejszym artykule.

Co to jest Huggy Wuggy?

Huggy Wuggy (czyt. hagi łagi) to pluszowa maskotka, która wywodzi się z gry wideo o nazwie Poppy’s Playtime. Maskotka ta przypomina niebieskiego potwora z ogromną, czerwoną paszczą i kłami zabrudzonymi krwią swoich ofiar.

Wygląd maskotki Huggy Wuggy budzi ogromne kontrowersje wśród rodziców i opiekunów małych dzieci, które z wielu powodów nie powinny mieć styczności z tak strasznymi zjawiskami. O ile jednak sama zabawka nie stanowi zagrożenia, tak jej obecność sama w sobie już zachęca do zapoznania się z grą o tematyce horroru – Poppy’s Playtime, która formalnie przeznaczona jest dla użytkowników powyżej 16. roku życia.

O co chodzi w grze Poppy’s Playtime?

Poppy’s Playtime to gra w klimatach horroru, w której zadaniem gracza jest przemieszczanie się po zamkniętej fabryce zabawek, po której krążą różnego typu stwory – w tym właśnie niebieski hagi łagi.

Fabuła tej gry jest oczywiście bardziej rozbudowana. Gracz wciela się w postać pracownika fabryki zabawek Playtime Co., którą odwiedza 10 lat później po tajemniczym zniknięciu wszystkich pracowników. Na swojej drodze gracz napotyka szereg łamigłówek i zmuszony jest unikać wielu zagrożeń. Pierwszy rozdział gry pod nazwą “A Tight Squeeze” ukazał się w grudniu 2021 roku na platformie Steam, a drugi rozdział pod nazwą “Fly in a Web” był dostępny w maju 2022 roku.

Huggy Wuggi – zabawka, która… zabija?

Hai łagi to z założenia zabawkowy potwór, którego uścisk potrafi zabijać. Gracz, który w grze Poppy’s Playtime nie zdąży przed nim uciec, zostaje w przerażający sposób zaatakowany (przytulony) i traci swoje życie. Oczywiście nie dzieje się to w przypadku prawdziwych pluszaków do przytulania, dostępnych w wielu sklepach z zabawkami. Dlaczego jednak maskotka ta wzbudziła tak wiele kontrowersji?

Hagi łagi zaburza rozwój emocjonalny dziecka

Psychologowie i opiekunowie małych dzieci są zgodni co do tego, że niewinny, “niebieski pluszak” bardzo negatywnie wpływa na rozwój emocjonalny małego dziecka. Sugeruje małym użytkownikom, jakoby miła przytulanka mogła wyrządzić im krzywdę, zaburzając w ten sposób normalny tok rozumowania w takim wieku.

Pomimo tak złowrogiego przekazu, Huggy Wuggy stał się bardzo popularną maskotką wśród przedszkolaków. Praktycznie każde dziecko wie o jaką postać chodzi – w tym również z jakiej gry się wywodzi. Co równie przerażające, dzieci w młodym wieku chwalą się tym, że w domu grają w Poppy’s Playtime. Ooglądają również filmiki przedstawiające tę produkcję, tzw. gameplay’e.

Trzeba pamiętać, że w wieku przedszkolnym dziecko stale rozwija i kształtuje swoją osobowość i wrażliwość, a także poznaje nowe emocje. Tym samym nie jest w stanie odróżnić fikcji od rzeczywistości w takim stopniu, jak robią to osoby dorosłe. Dlatego też nawet niewinne wyglądająca zabawka hagi łagi może łatwo zaburzyć rozwój emocjonalny maluszka.

Stąd też wszechobecny przekaz do rodziców i opiekunów dzieci, aby bacznie kontrolować środowisko, w którym wychowują się ich małe pociechy. Włącza się w to kontrola rodzicielska na komputerze, laptopie czy smartfonie. Z uwagi na niewinnie brzmiący tytuł przerażającej gry, dzieci mogą swobodnie oglądać materiały z nią związane, np. w serwisie YouTube.

Sprawdź również:


zdjęcie: unsplash.com

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze