W dzisiejszych czasach sektor biznesu e-commerce rozwija się w niesamowitym tempie. To powoduje, że przepisy dotyczące podatku VAT również stale się zmieniają. Chodzi dokładnie o limity sprzedaży wysyłkowej, które dotyczą wewnątrzwspólnotowego handlu na odległość. Jakie są aktualne ograniczenia dotyczące wartości transakcji handlowych realizowanych z klientami na terenie państw członkowskich UE? Przejrzyj poniższy artykuł i poznaj aktualne przepisy podatkowe obowiązujące przedsiębiorców e-commerce.
Ile wynosi aktualny limit sprzedaży wysyłkowej w Europie?
Na 2024 rok limit sprzedaży wysyłkowej w Europie wynosi dokładnie 10 000 euro, czyli ok. 42 000 złotych. Takie ograniczenia dotyczą wyłącznie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na odległość, czyli tzw. WSTO. Limity obejmują też świadczenie usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych, czyli TBE.
Warto też dodać, że ten limit dotyczy rejestracji do procedury VAT OSS, czyli uproszczonego formularza rozliczenia podatku VAT dla transakcji odbywających się pomiędzy kontrahentami na terenie Unii Europejskiej.
Rejestracja do VAT OSS a limity transakcji wysyłkowych w 2024 roku
Zarejestrowanie swojego przedsiębiorstwa do procedury VAT OSS to korzystne rozwiązanie, chociażby ze względu na to, że limit sprzedaży wysyłkowej w Europie jest dość niski. Przykładowo: kiedy Twoja firma przekroczy wartość transakcji ze sprzedaży na poziomie 50 000 złotych, wtedy jako podatnik masz obowiązek zarejestrować się do VAT w każdym kraju, gdzie były realizowane operacje handlowe.
Korzystanie z procedury VAT OSS sprawia, że nie musisz już martwić się o rejestrację do podatku VAT w każdym kraju osobno. Należny podatek od transakcji handlowych odprowadzisz jednorazowo w urzędzie skarbowym w kraju swojej działalności.
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów a obowiązujące limity – jak dzielimy nabywców?
Zgodnie z Ustawą o VAT sprzedaż WSTO, którą są objęte limity jest realizowane pomiędzy trzema różnymi nabywcami. W tym przypadku mowa o takich podmiotach, jak:
- Podatnik VAT lub osoba prawna, która nie ma obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
- Osoby niebędące podatnikami VAT, które nie mają obowiązku rozliczania WNT.
- Osoby prawne, niebędące podatnikiem, ale tylko wtedy, kiedy towary nie stanowią środku transportu, dzieł sztuki oraz wyrobów kolekcjonerskich.
Co po przekroczeniu limitu wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów?
Jeśli jako przedsiębiorca przekroczysz limit 10 000 euro wartości transakcji handlowych na terenie UE, masz dwie opcje, aby rozliczyć swój podatek VAT.
- Pierwsza to rejestracja do VAT na terenie każdego kraju, gdzie były realizowane operacje handlowe i złożenie osobnych deklaracji VAT wraz z płatnością podatku w danym kraju.
- Druga opcja to procedura VAT-OSS, czyli uproszczona forma rozliczeń podatku VAT. System One Stop Shop pozwala na rozliczenie wszystkich dostaw zagranicznych w krajach członkowskich, dzięki czemu prowadząc biznes e-commerce płacisz podatek VAT i składasz deklarację tylko jednorazowo.
Pamiętaj jednak, że do VAT OSS musisz obligatoryjnie się zarejestrować, jeśli firma przekroczyła próg 10 000 euro wartości transakcji handlowych.