Celem wdrożenia systemów automatyki przemysłowej jest zwiększenie wydajności produkcji, ograniczenie nieplanowanych przestojów oraz poprawa jakości i bezpieczeństwa pracy. Panele operatorskie pełnią w tym procesie istotną funkcję – pozwalają bowiem operatorom na bieżąco zbierać i analizować dane z maszyn, zwiększając dzięki temu kontrolę nad pracą poszczególnych urządzeń oraz całych linii produkcyjnych. Rodzajom, funkcjonalności i konkretnym modelom paneli operatorskich przyglądamy się w artykule opracowanym przez ekspertów RAControls – promotora innowacji w przemyśle.
Co trzeba wiedzieć o panelach operatorskich?
Panele operatorskie, czyli panele HMI (ang. Human Machine Interface), dają możliwość kontrolowania pracy zarówno pojedynczych maszyn, jak i całych linii produkcyjnych, w zależności od konkretnego stanowiska. Dzięki panelowi operator ma zapewnioną bezpośrednią komunikację z np. obsługiwaną maszyną, mogąc na bieżąco wydawać polecenia, analizować informacje z systemu automatyki, reagować na zgłoszenia o awariach itd.
Panele HMI najczęściej mają postać ekranu dotykowego, co bardzo ułatwia zarządzanie pracą maszyny oraz wprowadzanie niezbędnych ustawień. Z poziomu panelu operator może również odczytywać różne informacje oraz szybko je interpretować, zapobiegając tym samym np. nieplanowanemu przestojowi linii produkcyjnej.
Podstawowym celem stosowania paneli operatorskich jest więc zawiadywanie czy raczej kontrolowanie pracy maszyn, również, a może w szczególności w tych zakładach, które w dużej mierze bazują na automatyce. Pozwala to zwiększyć wydajność produkcji, wykorzystać doświadczenie specjalistów oraz zminimalizować ryzyko wypadków czy innych niebezpiecznych sytuacji.
Porada eksperta RAControls:
Zaimplementowanie paneli operatorskich HMI to bardzo dobra inwestycja i najlepszy sposób na to, aby zapewnić operatorom stałą kontrolę nad maszynami.
Popularne i rekomendowane modele paneli operatorskich
Na rynku znajdziemy dziś szereg paneli operatorskich HMI, które mogą być stosowane w układach automatyki przemysłowej. Warto postawić na rozwiązania sprawdzone oraz proste w obsłudze i integracji z pozostałymi komponentami systemu. Tutaj szczególną uwagę warto zwrócić na panele z oferty firmy Rockwell Automation, światowego lidera rynku automatyki dla przemysłu.
Rockwell Automation proponuje panele HMI z rodziny PanelView, które są programowane za pośrednictwem FactoryTalk View ME, PanelView 5000, Studio 5000 oraz oprogramowania Connected Components Workbench, co zapewnia szereg możliwości aplikacyjnych.
Poniżej omawiamy kilka rekomendowanych przez nas paneli operatorskich HMI z oferty Rockwell Automation:
PanelView 800
Łatwe w obsłudze terminale graficzne, które zostały wyposażone w szybki procesor, pamięć wewnętrzną, ekran o wysokiej rozdzielczości z podświetleniem LED, a także funkcję zdalnego monitorowanie. Panele PanelView 800 są rekomendowane przede wszystkim do zastosowań w małych i średnich aplikacjach. Oferują także opcję połączenia się z mikro i małymi sterownikami typu Micro800, MicroLogix oraz CompactLogix 5370.
PanelView 5000
Są to dużo bardziej zaawansowane panele operatorskie, które zapewniają pełną integrację z platformą Logix za pośrednictwem oprogramowania Studio 5000 View Designer. W przypadku tych paneli użytkownicy doceniają przede wszystkim wysoką funkcjonalność, intuicyjną obsługę, a także nowoczesny design urządzenia.
Integracja z platformą Logix umożliwia operatorowi jednorazowe wprowadzenie informacji konfiguracyjnych, które następnie będą wykorzystywane na potrzeby projektowania całego systemu automatyki.
PanelView 5000 oferuje m.in. szybki przycisk interfejsu HMI z reakcją <100 ms oraz przyciski nawigacyjne do wyświetlania alarmów i informacji diagnostycznych. Panel daje również możliwość automatycznego współdzielenia identyfikatorów, alarmów i innych danych z użyciem oprogramowania Studio 5000 View Designer.
PanelView Plus 7
Są to terminale graficzne oferowane w wersji Standard oraz Performance. Panele umożliwiają pełne wykorzystanie możliwości, jakie daje oprogramowanie FactoryTalk View Machine przeznaczone do tworzenia aplikacji.
PanelView Plus 7 pozwalają na wykorzystanie sieci Ethernet (dzięki połączeniu przez VNC) oraz umożliwiają obsługę wideo w wersji Performance.
Porada eksperta RAControls:
Wybór wersji panelu należy uzależnić od obsługiwanych aplikacji. Wersja Standard to dobra propozycja do małych i średniej wielkości aplikacji maszynowych wymagających jedynie podstawowych funkcji. Wersja Performance jest natomiast przeznaczona do wszystkich rodzajów aplikacji, w tym do bardziej złożonych maszyn.
Mobile View Tethered
Są to niewielkie i bardzo wygodne w obsłudze terminale graficzne, które działają z systemem operacyjnym Windows Embeddend Standard 7. Umożliwiają także ponowne wykorzystanie zastosowań z FactoryTalk View MEW oraz FactoryTalk View Studio, pomagając tym samym obniżyć koszty aplikacji.
Mobile View Tethered są oferowane z kablem o długości 5, 10 lub 15 metrów, opcjonalnie także z szybkozłączami i wspornikami montażowymi oraz z klawiszami funkcyjnymi przypisywanymi programowo z przyciskiem chwilowym zintegrowanym kablowo lub przełącznikiem z kluczem. Jest to dobry wybór do bieżącego zarządzania pracą zautomatyzowanej linii produkcyjnej.
Zaprezentowane panele operatorskie znaleźć można w ofercie RAControls. Firma oferuje doradztwo i pomoc w dobrze rozwiązania najlepszego do konkretnej aplikacji oraz zapewnia wsparcie w zakresie integracji paneli z już istniejącymi systemami automatyki. Szczegółowych informacji udzielają doradcy techniczni RAControls – https://racontrols.pl/.