Praca zdalna to rozwiązanie, które staje się coraz popularniejsze, a korzyści odnoszą w tym przypadku zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Home office wymaga jednak stabilnego i szybkiego łącza internetowego, które umożliwi wykonywanie obowiązków zawodowych spoza siedziby firmy. Czym powinno charakteryzować się łącze do pracy zdalnej? Dlaczego warto postawić na Internet mobilny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Łącze internetowe do pracy zdalnej – wymagania
Praca zdalna to rozwiązanie, które sprawdza się w wielu branżach, co oczywiście wpływa na jej rosnącą popularność. Często wykorzystywanym modelem jest również praca hybrydowa, która łączy pracę zdalną z pracą stacjonarną w firmie (np. 3 dni home office oraz 2 dni w biurze). Z punktu widzenia pracownika istotne jest to, że praca zdalna nie wymaga ponoszenia wysokich kosztów, ponieważ z reguły wystarczy jedynie komputer oraz dostęp do Internetu. Co więcej, w wielu przypadkach pracodawcy udostępniają do użytku domowego firmowy sprzęt, co oznacza, że po stronie pracownika jest jedynie zapewnienie odpowiedniego łącza internetowego. Czym musi się ono charakteryzować? Oczywiste jest, że powinno być ono szybkie, jednak warto zwrócić uwagę, że chodzi zarówno o szybkość pobierania plików, jak i ich wysyłania, co umożliwi branie udziału w wideokonferencjach, korzystanie z firmowych komunikatorów, czy dedykowanego oprogramowania. Istotne jest także to, by łącze internetowe do pracy zdalnej było stabilne, co przełoży się zarówno na komfort korzystania z niego oraz wydajność świadczonej pracy. Przykładem może być internet mobilny wykorzystujący sieć 5G, który jest odporny na różnego rodzaju zakłócenia.
Dlaczego pracując zdalnie, warto postawić na Internet mobilny?
Internet mobilny to rozwiązanie, z którego można używać w dowolnej lokalizacji i na dowolnym urządzeniu (np. telefonie, laptopie, czy tablecie). Dlaczego warto z niego korzystać pracując zdalnie? Przede wszystkim dlatego, że pozwala to wykonywać obowiązki zawodowe niezależnie od aktualnego miejsca pobytu. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że pracując zdalnie, można wybrać się w odwiedziny do znajomych, czy rodziny nie rezygnując tym samym z pracy. Co więcej, Internet mobilny pozwala pracować również w trakcie wyjazdu urlopowego czy nawet siedząc na ławce w parku. Wbrew pozorom nie jest to abstrakcyjne rozwiązanie, ponieważ w wielu przypadkach brak odpowiedniego komfortu do wykonywania pracy zdalnej w domu sprawia, że warto rozważyć pracę z innego miejsca, np. kawiarni, czy czytelni. Wiele w tym przypadku zależy oczywiście od zakresu wykonywanych obowiązków, ponieważ o ile praca przy komputerze w tych miejscach nikomu nie powinna przeszkadzać, to prowadzenie wielu rozmów telefonicznych może być problemem.
Na co zwrócić uwagę decydując się na korzystanie z Internetu mobilnego?
Internet mobilny doskonale sprawdza się w przypadku pracy zdalnej, jednak warunkiem jest wybór odpowiedniej oferty. Mobilne łącze może być bowiem dostępne zarówno jako Internet na kartę, jak i w abonamencie. Lepszym rozwiązaniem jest ta druga opcja, ponieważ nie wymaga pamiętania o regularnych doładowaniach, a transfer danych jest w tym przypadku z reguły tańszy. Co więcej, istnieje również możliwość zawarcia umowy bezterminowej, co sprawia, że nie ma konieczności jej przedłużania oraz daje prawo do rezygnacji z usługi w dowolnym momencie. Tego typu rozwiązanie oferuje np. Otvarta, czyli polski operator oferujący Internet mobilny w technologii 5G. Decydując się na korzystanie z Internetu mobilnego, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego parametry. Przykładowo Internet 5G jest nie tylko znacznie szybszy niż łącze w standardzie LTE/4G, ale również zdecydowanie bardziej stabilny, co może być decydujące w przypadku pracy zdalnej. Bardzo ważną kwestią jest również posiadanie odpowiedniego pakietu danych, ponieważ pracując zdalnie lub hybrydowo ich zużycie z pewnością będzie wyższe niż przy użytkowaniu prywatnym.
Internet mobilny 5G w sieci Otvarta
Co przemawia za tym, by pracując zdalnie korzystać z Internetu mobilnego w ramach wspomnianego wcześniej abonamentu Otvarta? Przede wszystkim fakt, że jest to polski operator istniejący na rynku od 2004 roku, który był jedną z pierwszych firm wprowadzających w Polsce Internet 5G. W pierwszych latach działalności Otvarta oferowała wyłącznie abonament dla firm, a obecnie świadczy również usługi dla klientów indywidualnych. W tym miejscu warto podkreślić, że operator oferuje znacznie więcej wariantów do wyboru niż konkurencyjne firmy (abonamenty na Internet mobilny od 19,99 do 99,99 złotych miesięcznie), a pełna oferta jest dostępna się pod linkiem: otvarta.pl. Dlaczego warto z niej skorzystać? Przede wszystkim z uwagi na fakt, że Otvarta oferuje Internet mobilny w technologii 5G, udostępniając swoim klientom transfer danych na poziomie do 600 Mb/s. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko stale rosnący zasięg sieci 5G, ale również możliwość korzystania ze stabilnego łącza, które jest znacznie bardziej odporne na różnego rodzaju zakłócenia niż technologia LTE/4G. Istotne jest także to, że Internet 5G wykorzystuje nowoczesną infrastrukturę, co minimalizuje ryzyko wystąpienia przeciążenia nadajników. Standardowo klient otrzymuje dynamiczne IP, jednak za dodatkową opłatą może korzystać ze stałego adresu IP, co może być wymagane w przypadku łączenia się z firmowymi serwerami w trakcie pracy zdalnej.
Podsumowując, należy stwierdzić, że Internet mobilny to rodzaj łącza, które doskonale sprawdza się w pracy zdalnej. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z sieci 5G, a Otvarta udostępnia tę technologię w ramach kilku wariantów abonamentu.