Okres pandemii przyniósł dużo zmian na rynku pracy. Jednakże, co nawet w tym trudnym czasie nie uległo zmianie, to fakt, iż nadal obserwujemy spory niedobór pracowników o wysokich kwalifikacjach w porównaniu do dostępnych miejsc pracy. W związku z tym, tradycyjne metody rekrutacyjne w takich dziedzinach, jak szeroko pojęta informatyka (IT) czy zarządzanie sprzedażą rzadko przynoszą oczekiwane przez pracodawców rezultaty. Dlatego też coraz większą popularnością cieszy się tak zwany headhunting, który pomaga firmom w znalezieniu idealnego pracownika na odpowiedzialne i wymagające stanowisko.
Definicja headhuntingu
Zacznijmy od zdefiniowania, czym tak naprawdę jest headhunting. Otóż, jak podają źródła, jest to usługa przeprowadzenia kompleksowej rekrutacji metodami Direct Search, co oznacza bezpośrednie docieranie do kandydatów. Co ciekawe, nawet tych, którzy aktualnie nie są osobami aktywnie poszukującymi pracy. Oprócz samego odnalezienia osób idealnie wpisujących się w określone stanowisko według potrzeb pracodawcy, osoba zajmująca się headhuntingiem powinna także umiejętnie zachęcić potencjalnego kandydata oraz przekonać go do zmiany miejsca zatrudnienia. Cały taki proces wymaga oczywiście dyskrecji, sporego kunsztu oraz konkretnej wiedzy biznesowej, która pomaga w negocjacjach.
Headhunting bez wątpienia należy do najskuteczniejszych metod pozyskiwania wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników. Najczęściej działanie to wykorzystywane jest przy rekrutacjach na stanowiska managerskie i dyrektorskie.
Headhunting – nowoczesne narzędzie do rekrutacji
W dzisiejszych czasach zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, są całkowicie świadomi sytuacji panującej na rynku pracy. Wszyscy znają zasady jego działania, znany jest zakres usług, a także różnorodność etapów poszczególnych realizowanych procesów. Wszystkie firmy mają dostęp do tych samych narzędzi. Jednakże to, co wyróżnia poszczególne podmioty, to nie tylko model operacyjny zastosowany w całej organizacji, lecz przede wszystkim model funkcjonowania poszczególnych zespołów wdrażających projekty, a także wykorzystywane przez nie narzędzia, takie jak na przykład rekrutacja nowych pracowników na zasadzie headhunting. To właśnie w takich metodach kryje się największy i kluczowy dla powodzenia danego projektu czynnik.
Więcej o headhuntingu przeczytasz na: https://grupaprogres.pl/headhunting-czyli-wybor-kandydata-najlepszego-z-najlepszych/
Czy headhunting jest skuteczny?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: jak najbardziej! Headhunting jest niezwykle skutecznym narzędziem stosowanym w rekrutacji nowych osób. Jednakże, bardzo ważne jest to, aby takim rodzajem rekrutacji zajmowały się osoby posiadające bogatą wiedzę w zakresie poszukiwania i zatrudniania specjalistów. To właśnie przed nimi bowiem stoją wyzwania dotyczące dogłębnej analizy rynku i wyszukiwania kandydatów, którzy podobnie jak pracodawca mają określone i często wysokie oczekiwania.
W związku z wielobranżowością rynku pracy osoby zajmujące się headhuntingiem zazwyczaj są wyspecjalizowane w danej dziedzinie i szukają kandydatów do pracy właśnie w tej specjalizacji.