Przenośne kontenery mogą pełnić wiele funkcji – staną się biurem lub węzłem sanitarnym na placu budowy, a także magazynem do przechowywania sprzętu czy materiałów. Największą ich zaletą jest możliwość szybkiego posadowienia i przystosowania do potrzeb użytkowników. Czy wynajem kontenerów jest jednak opłacalny? Co przemawia na korzyść takiego rozwiązania?
Zalety wynajmu kontenerów
Od wielu lat wynajem kontenerów jest uważany za dobry sposób zagospodarowania przestrzeni na budowie. To również chętnie wybierana alternatywa dla stawiania kolejnego budynku czy wynajmowania kosztownych przestrzeni biurowych. Dla wielu przedsiębiorców wynajęcie kontenera to sposób na redukcję kosztów i, co równie ważne, na oszczędność czasu.
Wśród licznych zalet kontenerów podkreśla się głównie ich uniwersalność. Taki obiekt może bowiem pełnić wiele różnych funkcji. Najczęściej służy jako biuro, pomieszczenie socjalne, sanitarne, szatnia, narzędziownia, magazyn czy stróżówka. Kolejną zaletą kontenera jest mobilność – można go postawić w dowolnym, przygotowanym w tym celu miejscu.
Z czego natomiast konkretnie wynika oszczędność czasu? Wystarczy kilka dni, aby kontener został dostarczony, posadowiony i oddany do użytku. Ponadto mobilne obiekty są produkowane z trwałych materiałów. Dzięki temu są solidne i odporne na czynniki zewnętrzne. Kontener można podłączyć do sieci wodnej, kanalizacyjnej i energetycznej. To oznacza, że klient otrzymuje w pełni funkcjonalne umeblowane oraz wyposażone pomieszczenie, dostosowane do jego potrzeb i wymagań.
Kiedy wynajem kontenera opłaca się najbardziej?
Wynajem kontenerów opłaca się szczególnie w kilku sytuacjach.
- Jeśli potrzeby klienta można określić jako krótkoterminowe – ustawienie kontenera na mniej niż 180 dni nie wymaga pozwolenia na budowę, zatem wszelkie formalności ograniczone są do minimum. Przykładem może być wypożyczenie kontenera na czas remontu w magazynie, biurze czy też w okresie przygotowań do imprezy i w trakcie jej trwania.
- Gdy klientowi zależy na elastyczności finansowej – kontener jest wynajmowany na określony czas, a następnie zwracany. Usługa taka nie jest związana z dużymi kosztami jak wynajem powierzchni biurowej czy choćby zakup kontenera.
- Gdy klientowi zależy na czasie, bo potrzebuje szybkiej realizacji usługi – na dostawę kontenera i jego posadowienie potrzeba zaledwie kilku dni.
- Jeśli znaczenie mają dodatkowe usługi, takie jak posadowienie, podłączenie do instalacji, serwis, monitoring, czy nawet utrzymanie porządku – wiele z tych opcji dostępnych jest np. w ofercie firmy mToilet.
- Gdy liczy się przede wszystkim realizacja celów biznesowych – zlecanie innym przywiezienia, zainstalowania, a także serwisowania obiektu pozwala skupić się na głównej działalności oraz celach biznesowych.
Zdecyduj się na wynajem kontenera, jeśli potrzebujesz pomieszczenia jedynie na krótki czas, prowadzisz działalność sezonową, ale też nie dysponujesz zbyt pokaźnym budżetem. To trafny wybór również wtedy, gdy chcesz wykreślić z listy swoich obowiązków konieczność obsługi takiego obiektu.
Kiedy wynajem kontenera może nie być najlepszym rozwiązaniem?
Czasem zamiast na wynajem kontenera lepiej zdecydować się na jego zakup. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy masz zamiar korzystać z obiektu przez cały rok i masz na to środki finansowe.
Choć kupno daje poczucie własności, wiąże się z większym wydatkiem. Trzeba też pamiętać, że wówczas to właściciel zobowiązany jest serwisować oraz naprawiać obiekt. Inaczej jest w przypadku wynajmu, ponieważ za wszystkie te aspekty odpowiada firma, która udostępnia konstrukcję.
Ciekawą kwestią jest również ekologia tego rozwiązania – wynajem może okazać się bardziej zrównoważoną opcją, ponieważ dostawcy kontenerów często angażują się w politykę recyklingu i minimalizowania odpadów.
Wynajem kontenerów to zatem opłacalna inwestycja, jednak ostateczna decyzja (wynajem czy zakup) zależy od konkretnych potrzeb i wymagań przedsiębiorstwa.