Co warto wiedzieć przed inwestycją w myjnię bezdotykową?

Co warto wiedzieć przed inwestycją w myjnię bezdotykową?

Warto wiedzieć

Coraz więcej polskich kierowców docenia zalety regularnego mycia samochodów prywatnych i służbowych. Efektem jest rosnąca atrakcyjność inwestycji w myjnię bezdotykową. W artykule sprawdzimy, czy myjnia bezdotykowa się opłaca i co wpływa na jej koszt.

W zależności od rozmiarów myjnia bezdotykowa to inwestycja rzędu od 100 do nawet 700 tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że wysokie początkowe koszty inwestycji pozwalają stworzyć praktycznie bezobsługowy biznes, generujący przychody przez cały rok.

Opłacalność myjni samochodowej zależy oczywiście od wielu czynników. W artykule opiszemy szerzej koszty budowy i sprawdzimy, co wpływa na zwrot z inwestycji w myjnię bezdotykową.

Koszt myjni bezdotykowej

Na wstępie omówimy, ile kosztuje myjnia bezdotykowa. Biznes związany z wybudowaniem i prowadzeniem samoobsługowego punktu mycia pojazdów wymaga zainwestowania zarówno w technologię czy wyposażenie, jak i infrastrukturę, lokalizację pod budowę i niezbędne zezwolenia.

Jednym z pierwszych etapów inwestycji jest oczywiście wybór lokalizacji – mamy możliwość zarówno zakupu działki, jak i dzierżawy gruntu. Koszty kupna lub dzierżawy terenu są uzależnione od szeregu czynników: wielkości działki, dostępu do drogi dla samochodów, cen gruntów w danym regionie czy atrakcyjności lokalizacyjnej.

Rozważając wybór lokalizacji, warto przeprowadzić stosowną analizę biznesową. Dobrym pomysłem będzie budowa myjni bezdotykowej w sąsiedztwie dużego centrum handlowego, centrum miasta albo osiedla mieszkaniowego. Atrakcyjną lokalizacją będą też grunty w pobliżu stacji paliw, warsztatu mechanicznego czy studia kosmetyki samochodowej.

Nakłady na biznes myjni bezdotykowej to również niezbędne opłaty skarbowe. Ich koszt jest jednak pomijalny w stosunku do bilansu całej inwestycji. Jedynym z bardziej znaczących kosztów jest projekt architektoniczno-budowlany – jego przygotowanie może kosztować od 4 do ponad 10 tysięcy złotych.

Lokalizacja, projekt architektoniczno-budowlany oraz koszty opłat skarbowych to niejedyne składowe inwestycji. Na ostateczny koszt myjni bezdotykowej niebagatelny wpływ ma wybór odpowiedniej technologii i wyposażenia: dodatkowe programy mycia pojazdów, rozmieniarka pieniędzy czy możliwość realizacji płatności kartą.

Szacunkowy koszt jednostanowiskowej myjni samochodowej to około 100 tysięcy złotych. Dwustanowiskowa myjnia bezdotykowa to inwestycja na poziomie 200-250 tys. zł. Wielostanowiskowa myjnia kontenerowa może z kolei kosztować nawet blisko 1 milion złotych.

Kiedy się zwróci?

Wiesz już, ile kosztuje myjnia bezdotykowa. Sprawdzimy teraz, ile można zarobić na myjni bezdotykowej oraz kiedy szacunkowo zwraca się inwestycja w tego rodzaju biznes. Koszty prowadzenia myjni różnią się w zależności od pory roku.

  • W okresie letnim koszty wynoszą około 30%. Zakładając, że średnio jedno mycie kosztuje 10 zł, właściciel myjni na pojedynczym kierowcy zarabia ok. 7 zł.
  • W okresie zimowym koszty są nieco wyższe i wynoszą około 40%. Oznacza to, iż z każdych 10 zł właścicielowi myjni zostaje ok. 6 zł zysku.

Przy założeniu, że średni czas mycia wynosi ok. 10 minut, jedno stanowisko myjące może odwiedzić od 4 do 6 kierowców w ciągu godziny, czyli ok. 100 kierowców w ciągu doby w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach.

Powyższe założenia są bardzo optymistyczne. Przy takiej skali zainteresowania, jednostanowiskowa myjnia zwróciłaby się w ciągu 6-12 miesięcy. Nie zawsze mamy jednak do czynienia z takim sukcesem. Zwykle okres zwrotu wynosi od 2 do 5 lat.

Żywotność myjni

Pytanie, jakie zadaje wielu przedsiębiorców przed zainwestowaniem w myjnię brzmi – jaka jest żywotność myjni bezdotykowej? Okazuje się, że wiele tego rodzaju obiektów działa nawet przez kilkanaście lat bez potrzeby przeprowadzania dużych modernizacji czy remontów.

Warunkiem niezawodnego działania myjni bezdotykowej jest oczywiście stosowanie się do zaleceń dostawcy. Rekomendowane są okresowe przeglądy techniczne wykonywane przez doświadczonych serwisantów oraz stosowanie markowej chemii.

Pamiętajmy jednocześnie, że rozwój technologiczny wpływa również na zachowania konsumentów. Kierowcy coraz bardziej zwracają uwagę na jakość działania sprzętu myjącego, skuteczność mycia czy dostępność różnych metod płatności. Inwestycja w modernizację sprawnie działającej myjni po 5-10 latach może zatem przynieść dodatkowe korzyści.

W jaki sprzęt warto zainwestować?

Wiesz już, że inwestycja w bezdotykową myjnię samochodową to dobrym pomysł na ulokowanie oszczędności czy uruchomienie biznesu finansowanego leasingiem. Decydując się na budowę myjni, warto wybrać zaufanego dostawcę sprzętu. Rekomendowanym przez wielu inwestorów rozwiązaniem jest myjnia bezdotykowa od Ehrle.

Firma Ehrle jest doświadczonym producentem oraz dostawcą samoobsługowych myjni bezdotykowych. Ich specjaliści zapewniają inwestorom fachowe doradztwo w procesie inwestycyjnym już na etapie wyboru lokalizacji. Jeżeli planujesz inwestowanie w myjnię bezdotykową, to koniecznie skontaktuj się z przedstawicielem Ehrle!

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze