Największy reaktor atomowy w Europie już działa

Największy reaktor atomowy w Europie już działa

Aktualności ze świata

Po około 14 latach opóźnienia uruchomiono największy reaktor atomowy na terenie Europy. Olkiluoto 3, który jest w stanie wytworzyć moc 1,6 gigawata, znajduje się na terenie Finlandii i zasili tutejszy region w cenną energię elektryczną.

Olkiluoto 3 – największy reaktor atomowy w Europie

Władze Teollisuuden Voima (TVO) przekazały, że reaktor Olkiluoto 3 rozpoczął pracę  w pełnej okazałości, a jego eksploatacja przewidziana jest na kolejne 60 lat. Moc największego reaktora atomowego w Europie jest na tyle spora, że zaspokaja on blisko 15% krajowego zapotrzebowania na prąd elektryczny.

Olkiluoto 3 to trzeci reaktor, który wchodzi w kompleks elektrowni Olkiluoto na Zatoce Botnickiej. Wszystkie 3 reaktory wytwarzają energię pokrywającą ok. 30% zapotrzebowania w prąd elektryczny dla całej Finlandii. Budowa największego obiektu tego typu w Europie podyktowana była głównie ograniczeniem importu energii elektrycznej z Rosji. Cała inwestycja kosztowała ponad 8 mld euro.


zdjęcie w tle: tvo.fi

Sprawdź również:

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze