Rząd planuje zmiany w systemie wsparcia fotowoltaiki – szczegóły mają zostać przedstawione w kwietniu. Nowe rozwiązania mają być korzystniejsze dla prosumentów i ułatwić korzystanie z ogniw fotowoltaicznych.
Jakie zmiany w fotowoltaice planuje rząd?
W połowie marca do prac rządowych trafi projekt ustawy o prosumentach, która wprowadzi nowy mechanizm rozliczeń. Po przyjęciu projektu przez Radę Ministrów odbędą się szerokie konsultacje społeczne. Celem zmian jest poprawa sytuacji prosumentów i ułatwienie korzystania z fotowoltaiki.
Nie będzie jednak powrotu do net-meteringu, co jest zgodne z unijnymi dyrektywami OZE. Rozważana jest natomiast cena minimalna dla prosumentów, która gwarantowałaby odpowiednią stopę zwrotu z inwestycji.
Program „Mój prąd” oraz przyszłość systemu rozliczeń
Trwają również ustalenia dotyczące szóstej edycji programu Mój Prąd. Wsparcie ma być skierowane na rozwiązania hybrydowe, czyli połączenie instalacji fotowoltaicznej z magazynem energii.
W przyszłości system rozliczeń może stracić na znaczeniu, ponieważ celem klimatycznym jest samowystarczalność energetyczna domów. Osiągnięto to ma być poprzez połączenie fotowoltaiki, pomp ciepła i magazynów energii. W takim systemie ilość energii trafiającej do sieci będzie niewielka.
Zobacz również: Ile kosztuje utylizacja paneli fotowoltaicznych?