Odwiert rozpoznawczy na koncesji PL211 CS potwierdził istnienie złoża gazu ziemnego i kondensatu ropy naftowej o szacowanych zasobach 28-43 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. To znacznie więcej niż pierwotnie szacowano (19-31 mln baryłek). Złoże Adriana, bo o nim mowa, może okazać się niezwykle opłacalne ze względu na łatwość eksploatacji i bliskie sąsiedztwo istniejącej infrastruktury wydobywczej Skarv.
Dodatkowe atuty:
- Bardzo dobre właściwości złożowe
- Możliwość zagospodarowania z wykorzystaniem infrastruktury Skarv
- Niższe koszty i krótszy czas do rozpoczęcia wydobycia
- Mniejsze emisje CO2
Orlen posiada 11,92% udziałów w koncesji PL211 CS. Pozostali udziałowcy to Wintershall Dea Norge (operator), Petoro oraz Aker BP.
Oprócz Adriany, koncesja obejmuje również złoże Sabina, zawierające gaz ziemny i ropę naftową. Zasoby Sabiny czekają jeszcze na potwierdzenie.
Odkrycie Adriany wpisuje się w strategię Grupy Orlen na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, która zakłada maksymalizację wykorzystania posiadanych aktywów do poprawy efektywności wydobycia.
Orlen rozwija segment wydobywczy węglowodorów, ropy i gazu. Do 2030 r. koncern planuje zainwestować ponad 320 mld zł.
To ważny moment dla Grupy Orlen i całej polskiej gospodarki. Odkrycie bogatego złoża na Morzu Norweskim to szansa na zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski i uniezależnienie się od importu gazu ziemnego.
źródło: pap