Ile prądu pobiera suszarka do grzybów? Czy warto ją kupować?

Ile prądu pobiera suszarka do grzybów

Suszarka do grzybów nie jest zbyt popularnym sprzętem AGD. Niemniej jednak osoby, które zdecydowały się na jej zakup, bardzo chwalą sobie możliwości tego urządzenia. Co jednak z kosztami użytkowania takiej suszarki? Ile prądu pobiera suszarka do grzybów i czy oby na pewno nie jest zbyt drogą inwestycją? Sprawdźmy to!

Ile mocy ma suszarka do grzybów?

Na rynku znaleźć można suszarki do grzybów o różnych wymiarach, funkcjonalnościach i co najistotniejsze: mocy grzewczej. Najczęściej waha się ona od 125 do 400 Watów. To oznacza, że koszty używania owej suszarki zależeć będą od konkretnego modelu urządzenia oraz łącznego czasu jej pracy. Trzeba także dodać, że pobierana moc zależy również od zastosowanego programu suszenia.

Ile kosztuje używanie suszarki do grzybów?

Aby to obliczyć, posłużmy się dwoma przykładami, w zależności od mocy urządzenia oraz czasu jego użytkowania. To pozwli uzyskać miarodajny wynik, który w dużym stopniu odzwierciedlać będzie rzeczywistą eksploatację. Do poniższej kalkulacji przyjmijmy, że cena jednostkowa za 1 kWh energii elektrycznej wynosi 0,60 zł.

Przykład 1:
Urządzenie o mocy 125W, pracujące przez tydzień po 8 godzin dziennie.

125W x 8h x 7 dni = 7000 Wh (7 kWh)
7 kWh x 0,60 zł = 4,20 zł

Przykład 2:
Urządzenie o mocy 300W, które użytkowane jest przy większej ilości produktów i pracuje po 12h dziennie przez 14 dni.

300W x 12h x 14 dni = 50 400 Wh (50,4 kWh)
50,4 kWh x 0,60 zł = 30,24 zł

Jak widać koszt użytkowania suszarki do grzybów zależy od mocy samego sprzętu oraz czasu jego użytkowania. Niemniej jednak i tak jest to kwota względnie niewielka. Suszarka do grzybów o mocy 125W przez każdą godzinę pracy pobiera 125 Wh energii, co daje koszt ok. 8 groszy.

[irp posts=”1951″ name=”Ile prądu pobiera mikrofalówka? Ile kosztuje używanie mikrofali?”]

Taniej w piekarniku czy suszarce?

Część osób do suszenia owoców lub grzybów, korzysta z klasycznego piekarnika. Jednak czy faktycznie opłaca się kupić suszarkę i ususzyć grzyby w specjalnym urządzeniu? Obliczmy to biorąc pod uwagę, że ususzenie grzybów w tradycyjnym piekarniku zajmuje więcej czasu, niż w przystosowanej do tego celu suszarce.

Moc piekarnika: 2000 W, czas suszenia: 12h

2000 W x 12 h = 24 000 Wh (24 kWh)
24 kWh x 0,60 zł = 14,40 zł

Jak widać za korzystanie z piekarnika o mocy 2 kW w ciągu 12 godzin zapłacimy ponad 14 zł. To całkiem sporo biorąc pod uwagę, że nawet suszarka do grzybów o mocy 300W zużyje przez ten czas prąd o wartości nieco ponad 2 złotych.

Co to oznacza? A to, że suszenie grzybów i owoców z wykorzystaniem suszarki kosztuje ponad 7 razy mniej, niż za pomocą piekarnika. Ktoś może jednak powiedzieć, że przecież trzeba jeszcze kupić ową suszarkę, a więc wydać kolejne pieniądze. Tutaj uspokajamy, ponieważ niektóre modele kupimy już za niecałe 100 zł.

Czy warto kupować suszarkę do grzybów?

Nie da się ukryć, że tego typu sprzęt nie należy do najpopularniejszych. Większość osób woli suszyć owoce lub grzyby w sposób bardziej naturalny i bez stosowania dodatkowych urządzeń. W końcu można do tego wykorzystać np. kaloryfer od centralnego ogrzewania, który w okresie jesiennym coraz częściej pozostaje gorący. Grzyby można również nawlec na nitkę i powiesić w piwnicy. Możliwości jest całkiem sporo i w dodatku nie trzeba za nie płacić.

Niemniej jednak nie każdy może pozwolić sobie na takie naturalne sposoby suszenia grzybów, które jakby nie patrząc, zajmują zdecydowanie więcej czasu niż wykorzystanie tytułowej suszarki go grzybów. Urządzenie to przyda się zatem w sytuacji, której mamy sporą ilość produktu do wysuszenia. Dotyczy to chociażby obiektów gastronomicznych. Tak czy owak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć się w specjalistyczną suszarkę również do sporadycznego suszenia w warunkach domowych.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze