Niedzielny kierowca

Niedzielny kierowca – czym się cechuje? Jak jeździ autem?

Ciekawostki

Poruszając się po polskich drogach możemy niekiedy natrafić na tzw. niedzielnego kierowcę. Jedzie nad wyraz gorliwie, ze stałą prędkością i stosuje się do znaków drogowych z najwyższą precyzją i sporym wyprzedzeniem. Nierzadko jest przy tym nieprzewidywalny i prowadzi pojazd w sposób chaotyczny.

Niestety realia ruchu drogowego i rosnące natężenie pojazdów powodują, że tzw. niedzielny kierowca może w wyjątkowych sytuacjach powodować niemałe zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Kim są niedzielnie kierowcy i dlaczego ten styl poruszania się samochodem nie jest chwalony bez doświadczonych kierowców?

Niedzielny kierowca – definicja

Niedzielny kierowca to osoba posiadająca stosowne uprawnienia, ale prowadząca pojazd mechaniczny bez zachowania płynności i przejrzystości jazdy. Kierowca taki siada za kółko bardzo rzadko, tym samym ma problemy ze sprawną obsługą samochodu oraz trafną interpretacją oznakowania drogowego. Z tego też powodu, mówi się o nim, że jest niedzielnym kierowcą.

Po czym poznać niedzielnego kierowcę?

  • prowadzi pojazd w sposób nieprzewidywalny (nie sygnalizuje zamiaru zmiany kierunku jazdy);
  • porusza się ze stałą prędkością, zarówno w terenie zabudowanym, jak i poza nim;
  • hamuje zbyt wcześnie i zachowuje zbyt duże odstępy od pojazdu poprzedzającego;
  • używa wysokich prędkości obrotowych silnika podczas powolnego ruszania;
  • unika jazdy na wysokich biegach;
  • na drogach dwujezdniowych zajmują lewy plas, utrudniając przy tym ruch;
  • ma problemy z wyprzedzaniem – nawet rowerzystów;
  • każdorazowo spogląda na lewarek dźwigni biegów przed zmianą biegu.

Oczywiście nie są to formalne reguły i może być ich o wiele więcej. Tym samym niekoniecznie muszą one przesądzać o osobie, która porusza się samochodem wyłącznie raz w tygodniu lub rzadziej. Z ogromną gorliwością porusza się chociażby spory odsetek świeżo upieczonych kierowców lub osób starszych, które mimo wszystko podróżują regularnie.

Czy niedzielni kierowcy stanowią zagrożenie?

Może rodzić się pytanie, czy zjawisko opisywane powyżej należy traktować jako niepożądane? Wszystko sprowadza się do skali zjawiska. Jeżeli nie mamy do czynienia z utrudnianiem ruchu drogowego czy stwarzaniem sytuacji zagrożenia, nie będziemy mieli podstaw aby piętnować omawiany styl prowadzenia pojazdu w konkretnym przypadku.

Bezpodstawne wydaje się tym samym piętnowanie gorliwej jazdy, ściśle opierającej się o wskazania znaków drogowych i prawa o ruchu drogowym. Sporą część kierowców drażni stała jazda z prędkością 50 km/h w terenie zabudowanym czy nie przekraczanie 90 km/h poza nim. Pamiętajmy jednak, że stosowanie się do odgórnie przyjętych zasad panujących na publicznych drogach jest w zupełności poprawne i pożądane!

Widzisz dziwne zachowanie kierowcy? Reaguj!

Bez względu na poziom obycia kierowcy z pojazdem i jego doświadczenie w prowadzeniu samochodu, powinniśmy bezwzględnie reagować na wszelki, budzący zastrzeżenia styl prowadzenia pojazdu (i nie mówimy tu o pokazywaniu środkowego palca). Dla przykładu nienaturalna jazda zbyt blisko prawej krawędzi jezdni lub wręcz poboczem wcale nie musi oznaczać niedzielnego kierowcy za kółkiem. Warto w miarę możliwości skontrolować sytuację i reagować we właściwy sposób!

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze