Jak wyczyścić srebro? Czyszczenie srebra sodą – czy działa?

Jak wyczyścić srebro? Czyszczenie srebra sodą – czy działa?

Srebrna biżuteria, ozdoby czy nawet sztućce od setek lat goszczą w naszych domach. Ciężko się dziwić, ponieważ srebro nadaje tym przedmiotom sporo blasku. Ponadto pierwiastek ten ma dosyć charakterystyczne właściwości fizyczno-chemiczno, które niestety mają swoje wady i zalety. Srebro pod wpływem powietrza szybko matowieje i sprawia wrażenie zabrudzonego. Warto wtedy sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby na czyszczenie srebra, takie jak wykorzystanie sody oczyszczonej czy octu. A zatem czym i jak wyczyścić srebro i przywrócić mu pierwotny połysk? Sprawdź nasz poradnik!

Dlaczego srebro ciemnieje?

Zaśniedziałe srebro to efekt działania dwutlenku siarki, która z biegiem czasu powoduje matowanie i ciemnienie srebra. Jest to proces w zupełności naturalny, ponieważ utlenianie srebra spowodowane jest głównie otaczającym go powietrzem. Tym samym nie zawsze ciemna powierzchnia srebrnej biżuterii oznacza wątpliwej jakości wyrób.

Dobrą wiadomością jest to, że zaśniedziałą powierzchnię srebrnej biżuterii można w prosty i szybki sposób oczyścić. Co ciekawe, wcale nie ma potrzeby inwestowania w drogie i specjalistyczne płyny do czyszczenia srebra, ponieważ potrzebujemy do tego zwykłej sody oczyszczonej.

Jak wyczyścić srebro w domu?

Sposób na domowe czyszczenie srebra jest dosyć sporo. Do najpopularniejszych zalicza się wykorzystanie pasty do zębów, sody oczyszczonej, octu oraz soli. Trzeba jednak pamiętać, że środki te nie będą tak skuteczne, jak profesjonalne płyny czy ściereczki do mycia srebra. A zatem który z domowych sposobów czyszczenia srebrnej biżuterii będzie najlepszy?

Czyszczenie srebra sodą i octem

Mieszanka sody oczyszczonej i octu doskonale poradzi sobie z ciemnym nalotem na srebrnej biżuterii. Wystarczy do 1litra wody dodać 1 łyżeczkę octu i sody oczyszczonej. Następnie zanurzamy w takim roztworze naszą srebrną biżuterię na ok. 15 minut, a po wyjęciu przepłukujemy pod bieżącą wodą.

Czyszczenie srebra pastą do mycia zębów

Aby wyczyścić srebro pastą do zębów, wystarczy nanieść na srebrną powierzchnię nieco pasty, odczekać kilka minut i przepłukać ją pod wodą z kranu. Jeżeli zabrudzenia dalej nie schodzą, możemy wspomóc się szczoteczką do zębów z miękkim włosiem.

Uwaga! Srebro jest dosyć miękkim i narażonym na zarysowania pierwiastkiem. Najlepiej unikać stosowania twardych szczoteczek do zębów lub innych przyrządów, gdyż mogą one naruszyć delikatną powierzchnię posrebrzanej biżuterii.

Czyszczenie srebra solą kuchenną

Roztwór soli kuchennej w połączeniu z folią aluminiową to szybki i tani sposób na pozbycie się szarego nalotu na srebrnej biżuterii. Wystarczy wyłożyć szklaną lub plastikową miseczkę folią aluminiową, umieścić tam naszą biżuterię i zalać całość ciepłą wodą wraz z odrobiną soli. Pozostawiamy całość na kilka godzin, a następnie wyjmujemy i przepłukujemy biżuterię.

Mycie i polerowanie srebra

Bez względu na wybrany sposób czyszczenia srebra musimy pamiętać, aby zawsze do jego końcowej pielęgnacji stosować miękką ściereczkę z mikrofibry. W przypadku stosowania metody ze solą i folią aluminiową uważajmy, aby nie wybierać metalicznych naczyń (np. metalowych miseczek).

Jak zadbać o srebrną biżuterię?

Istnieje kilka sposobów na to, aby przedłużyć estetyczny wygląd noszonej przez nas srebrnej biżuterii. Przede wszystkim musimy się z nią obchodzić dosyć delikatnie i unikać noszenia wtedy, gdy nie jest to potrzebne. Najlepiej ściągać biżuterię przed spaniem, ręcznym zmywaniem naczyń czy zwyczajnym myciem rąk lub prysznicem.

Sprawdź również:


źródło:

  • aniakruk.pl
  • korallo.pl

źródło zdjęcia: unsplash.com

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.