Próba srebra - która jest najwyższa?

Co to jest próba srebra? Która jest najwyższa?

Ciekawostki

Srebro to dobrze wszystkim znany pierwiastek o zadziwiających właściwościach i zastosowaniach. Przeglądając wyroby wykonane ze srebra, możemy często natknąć się na pojęcie “próby srebra”. Czym ona jest i czy większa próba oznacza droższy produkt? Jakie ma znaczenie ten wskaźnik? Dowiedz się, co to jest próba srebra i która jest najwyższa.

Srebro – co warto o nim wiedzieć?

Argentum (bo tak brzmi jego łacińska nazwa) to srebrzystobiały metal, który ma największą przewodność cieplną oraz elektryczną. Wydobywa się do najczęściej z rud miedzi, cynku złota oraz ołowiu. Pierwiastek ten był znany już w starożytności i stosowany np. w formie waluty i do produkcji biżuterii. Co ciekawe, srebro ma właściwości bakteriobójcze i wykorzystuje się go również w medycynie.

Jako materiał, srebro jest ciągliwe i kowalne. Jest również twardsze od złota. Srebro z czasem czernieje i matowieje, co jest naturalnym procesem zachodzącym na wolnym powietrzu. Dlatego srebrną biżuterię należy regularnie czyścić.

Sprawdź również: Niklowanie a chromowanie

Co to jest próba srebra?

Jest to sposób określenia zawartości czystego srebra w danym stopie metali. Próba srebra wyrażana jest w promilach. Dla przykładu próba srebra 500 mówi o tym, że w danym stopie znajduje się 50% czystego srebra. Działa to analogicznie w przypadku innych wartości i odnosi się również do próby złota. Omawiany system funkcjonuje w Polsce od 1986 roku.

Dlaczego biżuterii nie wykonuje się z czystego srebra?

Wszystko sprowadza się do właściwości fizycznych srebra. Jest on miękkim pierwiastkiem, dlatego wyroby jubilerskie, które wykonane byłyby z samego srebra, nie zachowały by długo swojej pierwotnej formy. Aby wzmocnić strukturę wyrobu, miesza się srebro z innymi dodatkami.

Cechy probiercze – jak je czytać?

Na metkach wyrobów jubilerskich znaleźć można ikony symbolizujące głowę rycerza, kobiety, konia lub psa. Co oznaczają? Mówią w prosty sposób o rodzaju metalu szlachetnego, użytego do produkcji wyrobu. Jak czytać cechy probiercze?

  • Głowa kobiety – wyrób wykonany ze srebra
  • Głowa rycerza – produkt wykonany ze złota
  • Głowa konia – biżuteria wykonana z platyny
  • Głowa psa – produkt zrobiony z palladu

Jaka jest najwyższa próba srebra?

Najwyższa próba srebra oznaczana jest symbolem 999. Niestety biżuteria wykonana z takiego stopu należy do rzadkości. Z tak wysokiej próby wykonuje się np. monety bulionowe. Do jednych z najwyższych prób srebra i bardzo popularnych zaliczyć można np. próbę 925 (92,5% zawartości srebra w stopie). Z racji tego, że jest to metal twardszy od złota, srebrne wyroby o tak wysokiej próbie są dużo trwalsze niż ich złote odpowiedniki.

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

Grafik 3D, fotograf, podróżnik. Miłośnik pisania wierszy, opowieści, artykułów publicystycznych. Pasjonat astronomii i wycieczek górskich. Ponad 10 lat doświadczenia w działaniach marketingowych.