Srebro to dobrze wszystkim znany pierwiastek o zadziwiających właściwościach i zastosowaniach. Przeglądając wyroby wykonane ze srebra, możemy często natknąć się na pojęcie „próba srebra„. Czym ona jest i czy większa próba oznacza droższy produkt? Jakie ma znaczenie ten wskaźnik?
W dzisiejszym artykule omówimy wszystkie te aspekty. Poradzimy również w kwestii wyboru odpowiedniej biżuterii, przedstawimy cechy probiercze oraz sprawdzimy, jak odróżnić fałszywe srebro od prawdziwego. Najpierw jednak w skrócie zastanówmy się, dlaczego w ogóle zdecydowano się na wprowadzenie czegoś takiego jak próby metalu do powszechnego obiegu.
Otóż biżuteria z biegiem czasów stawała się nie tylko elementem wystroju w znaczeniu wizualnym, ale jej użytkownicy zaczęli kłaść spory nacisk na jakość kupowanych produktów, wykonanych ze srebra czy złota. Ogromnie przywiązywali się do drogocennych wyrobów jubilerskich, które jakby nie patrząc, określały ich zamożność i wliczały się w część posagu.
Stąd też posiadacze drogocennych błyskotek chcieli mieć świadomość tego, jakie kamienie szlachetne zostały w nich zatopione oraz z jakiego kruszcu zostały wykonane. Wszystkie te aspekty przyczyniły się do wdrożenia standaryzacji prób metali na całym świecie – w tym także w Polsce.
Próba srebra – definicja
Próba srebra to sposób określenia zawartości czystego chemicznie srebra w danym stopie metali, wyrażana jest w promilach. Dla przykładu wartość 500 mówi o tym, że w danym stopie znajduje się 50% czystego srebra. Działa to analogicznie w przypadku innych wartości i odnosi się również do próby złota. Omawiany system funkcjonuje w Polsce od 1986 roku. Najpopularniejsza w Polsce jest próba 1, czyli 925, która zawiera aż 92,5% czystego srebra. Analogicznie:
- Próba srebra 2, czyli 875 – zawiera 87,5% czystego srebra
- Próba srebra 3, czyli 830 – zawiera 83,0% czystego srebra
- Próba srebra 4, czyli 800 – zawiera 80,0% czystego srebra
Srebro – co warto o nim wiedzieć?
Argentum (bo tak brzmi jego łacińska nazwa) to srebrzystobiały metal szlachetny, który ma największą przewodność cieplną oraz elektryczną. Wydobywa się do najczęściej z rud miedzi, cynku złota oraz ołowiu. Pierwiastek ten był znany już w starożytności i stosowany np. w formie waluty i do produkcji biżuterii. Co ciekawe, srebro ma właściwości bakteriobójcze i wykorzystuje się go również w medycynie.
Jako materiał, srebro jest ciągliwe i kowalne. Jest również twardsze od złota. Srebro z czasem czernieje i matowieje, co jest naturalnym procesem zachodzącym na wolnym powietrzu. Dlatego srebrną biżuterię należy regularnie czyścić.
Z reguły im wyższa próba srebra, tym większe bezpieczeństwo i komfort jego noszenia (mniejsze ryzyko uczulenia z uwagi na śladowe ilości dodatków).
Dlaczego biżuterii nie wykonuje się z samego srebra?
Wszystko sprowadza się do właściwości fizycznych srebra. Jest on miękkim pierwiastkiem, dlatego wyroby jubilerskie, które wykonane byłyby z samego srebra, nie zachowały by długo swojej pierwotnej formy. Aby wzmocnić strukturę wyrobu, miesza się srebro z innymi dodatkami. Najczęściej jest to miedź, kadm oraz cynk. Patrząc na powyższe stwierdzenie, trudno natknąć się na obrączki, bransoletki czy też kolczyki wykonane w 100% z czystego srebra, gdyż zwyczajnie byłby one zbyt miękkie i łatwo ulegały odkształceniu podczas noszenia.
Cechy priobiercze – jak czytać?
Na metkach wyrobów jubilerskich znaleźć można ikony symbolizujące głowę rycerza, kobiety, konia lub psa. Co oznaczają? Mówią w prosty sposób o rodzaju metalu szlachetnego, użytego do produkcji wyrobu. Z pewnością nie raz przeglądając wyroby jubilerskie natknęliśmy się na podobne ikonki. Jak czytać cechy probiercze? Niestety nie są one zbyt intuicyjne i ciężko powiedzieć, skąd właśnie taka symbolika jest u nich obecna.
- Głowa kobiety – biżuteria wykonana ze srebra
- Głowa rycerza – biżuteria wykonana ze złota
- Głowa konia – biżuteria wykonana z platyny
- Głowa psa – biżuteria wykonana z palladu
Miejsce cechowania
Na srebrnych wyrobach wyrobach możemy zobaczyć również literki, które mówią o konkretnym miejscu cechowania:
- B – Bydgoszcz
- G – Gdańsk
- H – Chorzów
- K – Kraków
- Ł – Łódź
- P – Poznań
- W – Warszawa
- V – Wrocław
- Z – Częstochowa
Jaka jest najwyższa próba srebra?
Najwyższa próba srebra oznaczana jest symbolem 999. Niestety biżuteria wykonana z takiego stopu należy do rzadkości. Z tak wysokiej próby wykonuje się np. monety bulionowe. Do jednych z najwyższych prób srebra i bardzo popularnych zaliczyć można np. próbę 925 (92,5% zawartości srebra w stopie).
Z racji tego, że jest to metal twardszy od złota, srebrne wyroby o tak wysokiej próbie są dużo trwalsze niż ich złote odpowiedniki.
Srebrna biżuteria jest bardzo popularna i popyt na tego rodzaju produkt nieustannie rośnie. Przed zakupem jednak warto zwrócić uwagę na jakość wykonania konkretnych elementów biżuterii oraz rzecz jasna próby srebra, z której została wykonana. Trzeba mieć również na uwadze fakt, że im będzie ona wyższa, tym więcej zapłacimy za dany produkt.
W sieciach jubilerskich i sklepach internetowych znaleźć można błyskotki o różnej próbie srebra, ale pamiętajmy żeby kupować wyłącznie w renomowanych punktach sprzedaży. Niestety sami nie stwierdzimy, czy faktycznie jakość wyrobu odpowiada naszym oczekiwaniom i danym zawartym na plakietce informacyjnej.
Branżowe sklepy z biżuterią nie mogą sobie pozwolić na manipulację i handlowanie tzw. podróbkami, dlatego tak istotne jest źródło pochodzenia owej biżuterii. Wybierajmy z głową!
Jak odróżnić fałszywe srebro?
Skoro wiemy już czym jest próba srebra to może warto zastanowić się, jak odróżnić prawdziwe srebro od zwykłej podróbki imitującej srebro? Okazuje się, że można to wykonać w bardzo prosty sposób! Wystarczy do srebrnej biżuterii przyłożyć zwyczajny magnes.
Co dalej? Z racji tego, że metale szlachetne nie są przyciągane przez magnesy, musisz obserwować co stanie się po przyłożeniu go do wybranego produktu. Jeżeli łańcuszek, kolczyki, bransoletka czy też inny wyrób jubilerski będzie przyciągany w stronę magnesu będzie to oznaczać, że trzymasz w ręku zwykłą podróbkę o niskiej zawartości srebra.
Pewne rzeczy mogą również wychodzić z czasem. Mowa tu m.in. o widocznych przebarwieniach na posrebrzanych elementach. Jeżeli zauważysz dziwne odbarwienia na swojej srebrnej biżuterii, miej się na baczności. Najprawdopodobniej oszukano Cię i sprzedano tanią podróbkę.
Największym wyznacznikiem powinna być najczęściej cena. Nie można kupić w 100% pewnej biżuterii srebrnej za przysłowiowe grosze. Produkt taki to najczęściej koszt ponad 100 zł i nie daj się zwieźć mega atrakcyjnej cenie, którą może zaoferować Ci przydrożny handlarz lub bliżej nieznany sklep internetowy.
Szukasz czegoś srebrnego na prezent? Wybieraj z głową!
Pół biedy jeżeli szukamy srebrnej biżuterii dla siebie. W przypadku wykrycia wady lub sporo niższej zawartości srebra w produkcie niż deklarował to sprzedawca, będzie to stanowić problem przede wszystkim dla nas. Niestety szukając obrączek, kolczyków czy srebrnej bransoletki dla kogoś bliskiego jako prezent, musimy wziąć pod uwagę przyszłe konsekwencje.
Jeśli zależy nam, aby obdarowana osoba nosiła zakupione przez nas prezenty długi czas i nie martwiła się o blaknięcie, odbarwienia czy inne defekty – wybierzmy biżuterię wykonaną z wysokiej zawartości srebra. Zróbmy zakup w markowych sklepie stacjonarnym lub online aby mieć pewność, co do pochodzenia i rodzaju materiału użytego do wykonania danego wyrobu.