Ile gramów jest w uncji

Ile gramów jest w uncji? Jak przeliczyć uncje na gramy?

Różności

Uncja znana jest przede wszystkim jubilerom, ponieważ w tej jednostce oblicza się wagę metali szlachetnych. Co ciekawe, wartość uncji zależna jest od konkretnego systemu wagowego, a różnice pomiędzy nimi są bardzo spore. Sprawdźmy zatem, ile gramów jest w uncji i jak przeliczyć uncje na gramy.

Uncja – definicja

Uncja (oz – od włoskiego onza, symbol ) to pozaukładowa jednostka masy lub objętości cieczy. Stosowana jest m.in. jako jednostka wagi metali szlachetnych, takich jak złoto, platyna czy srebro. Nieco szersze zastosowanie ma szczególnie w krajach anglosaskich. Wartość uncji jest różna i wszystko zależy od konkretnego systemu wagowego:

Wariant Wartość w gramach (g)
uncja międzynarodowa 28,34952981
uncja trojańska (jubilerska, aptekarska) 31,1034768
uncja rzymska 27,288
uncja Marii Teresy 28,0668
duńska uncja metryczna 100
chińska uncja metryczna 50

W przemyśle jubilerskim oraz w powszechnym handlu metalami szlachetnymi wykorzystuje się uncję trojańską (inaczej jubilerską), o skrócie t oz. Uncja trojańska wzięła swoją nazwę od nazwy miasta Troyes we Francji, które było ważnym punktem handlowym w okresie średniowiecza.

Niekiedy stosuje się uncję w odniesieniu do jednostek objętości:

  • 1 uncja objętości (fl oz) = 1/160 imperialnego galona = 28,41 cm³
  • 1 amerykańska uncja objętości = 1/128 amerykańskiego galona = 29,57 cm³

Ile gramów jest w uncji?

1 uncja międzynarodowa waży w przybliżeniu 28,35 g. Z kolei mniej popularna uncja trojańska to odpowiednik ok. 31,1 g.

Czym są metale szlachetne?

Skoro mówimy o uncjach, to nie sposób pominąć definicji metali szlachetnych, których wagę często przedstawia się w tytułowych jednostkach. Mianowicie metale szlachetne to metale odporne chemiczne, do których zalicza się platynowce, srebro, złoto, a czasem również rtęć i ren.

Wspólną cechą metali szlachetnych jest to, że bardzo słabo reagują z innymi pierwiastkami, dzięki czemu np. prawie nigdy nie korodują (przy okazji sprawdź, czym jest rdza). Dodatkowo metale te odporne są na działanie kwasów, takich jak np. kwas solny. Niemal każdy metal szlachetny w praktyce może rozpuścić jedynie woda królewska (zawiera kwas solny i kwas azotowy).

Sprawdź również:

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze