Co to jest mosiądz? Jakie ma właściwości i zastosowanie?

Mosiądz – właściwości, skład, zastosowanie

Mosiądz to dobrze znany wszystkim materiał, wykorzystywany do produkcji chociażby armatury łazienkowej czy też okuć budowlanych. Stosuje się go również do produkcji instrumentów muzycznych. Czym zatem charakteryzuje się mosiądz i jakie ma właściwości? Dowiedzmy się wszystkiego o tym materiale.

Co to jest mosiądz? Skład, właściwości

Mosiądz to stop składający się z miedzi oraz cynku (od 10 do 45% zawartości). Może również zawierać składniki dodatkowe, takie jak cyna, ołów, mangan, żelazo, chrom, ołów i krzem. Mosiądz topi się w temperaturze poniżej 1000 °C. Ciekawostką jest, że już w temperaturze 907 °C, cynk zawarty w mosiądzu zaczyna parować.

Jak wygląda mosiądz? W warunkach pokojowych przyjmuje barwę pomarańczowo-żółtą. Jego najważniejszymi cechami są odporność na korozję oraz podatność na obróbkę plastyczną. Mosiądz jest ciągliwy i posiada bardzo dobre właściwości odlewnicze. Jego zaletą, ale również i wadą w niektórych sytuacjach jest wysoka gęstość, która sięga 8,75 g/cm³. Mosiądz jest również bardziej wytrzymalszy od równie popularnego brązu.

Sprawdź również: Co to jest wzbogacony uran?

Mosiądz – zastosowanie

Z mosiądzu wykonuje się tysiące różnych elementów budowlanych, przemysłowych a także przedmiotów codziennego użytku. Mosiądz wykorzystywany jest do produkcji takich rzeczy jak:

  • śruby okrętowe
  • armatura kuchenna i łazienkowa
  • amunicja
  • elementy w pojazdach
  • instrumenty muzyczne
  • monety
  • pomniki
  • kłódki
  • klamki
  • okucia

Podział mosiądzu z uwagi na jego skład

Można wyróżnić podział na 4 główne rodzaje mosiądzu ze względu na jego skład:

Mosiądz dwuskładnikowy – najczęściej wykorzystywany jest do produkcji armatury łazienkowej. Jego cechą jest wysoka podatność na obróbkę plastyczną, a w szczególności poprzez głębokie tłoczenie.

Mosiądz ołowiowy – jego dodatkowym składnikiem jest ołów. Dodaje się go w celu polepszenia właściwości skrawalnych materiału. Wadą tego rodzaju mosiądzu jest gorsza podatność na obróbkę termiczną.

Mosiądz specjalny – w jego skład wchodzą różne, dodatkowe pierwiastki, takie jak: aluminium, mangan, krzem, żelazo, cyna lub nikiel. Wśród tej grupy można wyróżnić mosiądze cynowe, aluminiowe, manganowe, niklowe oraz krzemowe.

Mosiądz wysokoniklowy – tej rodzaj mosiądzu zawiera oprócz miedzy i cynku również domieszkę niklu oraz manganu. Jego cechą charakterystyczną jest srebrzysty kolor. Z uwagi na to zyskał on nawet miano “nowego srebra”. Ponadto mosiądz wysokoniklowy wykazuje dobre własności sprężyste i jest odporny na korozję. Najczęściej wykorzystywany w jubilerstwie oraz do wyrobu okuć.

Czy mosiądz koroduje?

W warunkach pokojowych i normalnej eksploatacji, mosiądz jest materiałem odpornym na korozję – zarówno na wolnym powietrzu, jak i w obecności czystej wody. Właściwość tę może jednak zaburzyć miękka i zawierająca chlor woda, która prowadzi do tzw. odcynkowania mosiądzu.

 

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze