Złoto to bardzo cenny pierwiastek o specyficznych właściwościach fizycznych i chemicznych. Najczęściej po przetopieniu, odlewany jest w formie sztabek, co ułatwia jego przechowywanie. Czy jednak wiesz, ile waży sztabka złota? Okazuje się, że całkiem niemało! Sprawdźmy również, ile musimy za taką sztabkę zapłacić.
Czym jest złoto?
Jest to pierwiastek chemiczny o sporej masie (gęstość 19300 kg/m³) i symbolu Au. Złoto jest najbardziej ciągliwym i kowalnym metalem, znanym ludzkości. Czyste złoto ma kolor jasnożółty i posiada naturalny połysk. Pierwiastek ten nie utlenia się w wodzie czy powietrzu, dzięki czemu jest odporny np. na korozję. Cechuje się także wysoką odpornością na działanie kwasów (rozpuszcza się jednak w tzw. wodzie królewskiej). Złoto wykorzystuje się m.in. do produkcji biżuterii oraz w specjalistycznych gałęziach przemysłu.
Zobacz również: Próba srebra – definicja. Która próba jest najwyższa?
Ile waży sztabka złota?
Najczęściej spotyka się sztabki złota o wadze 400 uncji trojańskich, co w przeliczeniu na kilogramy daje masę 12,44 kg. Tego rodzaju sztabki spełniają wymogi Good Delivery (standard wyznaczony przez London Bullion Market Association). Zgodnie z jego założeniami, jedna sztabka złota powinna mieścić się swoją masą w przedziale od 350 do 420 uncji i posiadać próbę co najmniej 995. W tej postaci złoto dystrybuowane i wymieniane jest pomiędzy bankami czy też innymi instytucjami finansowymi.
Ile kosztuje sztabka złota 12 kg?
Ceny złota ulegają stałym wahaniom, podobnie jak kurs walut. Biorąc pod uwagę aktualne dane, czyli 58 101 USD za kg złota, za sztabkę o wadze 12,44 kg zapłacimy ok. 722 776 USD, czyli 2 811 600 zł.
Jaka jest największa sztabka złota?
Największa sztabka złota na świecie została wytopiona w 2005 roku przez Mitsubishi Materials Corporation w Japonii. Jej masa to aż 250 kg! To nic w porównaniu do wymiarów owej sztabki, które wynoszą „aż” 19,5 cm szerokości, 40,5 cm długości i 16 cm wysokości. Trudno sobie wyobrazić, jakoby tak niewielki obiekt, osiągał tak sporą wagę. W dodatku sztabka ta wykonana została z zachowaniem najwyższej próby 999,9 (24 karaty). Gdzie można oglądać ten cenny eksponat? Znajduje się on w Muzeum Złota w Izu.
Na koniec wyczekiwana przez wszystkich informacja: ile więc kosztuje największa sztaba złota na świecie? Obecnie za 1 gram złota najwyższej próby zapłacimy ok. 230 zł. To oznacza, że aby kupić omawianą wyżej sztabkę o wadze 250 kg, musimy wyłożyć z portfela jakieś 57,5 miliona złotych. Niemały wydatek za tak praktycznie niewielką kostkę metalu, prawda? A pamiętajmy, że do kosztów zakupu trzeba doliczyć chociażby cenę magazynowania i transportu.