Gaz ziemny i gaz LPG - różnice, ceny

Gaz ziemny i gaz LPG: czym się różnią? Ile kosztują?

Ciekawostki

Zarówno gaz ziemny, jak i gaz płynny (LPG) znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle oraz codziennym użytkowaniu. Stosowane są zamiennie np. w kuchenkach gazowych oraz do ogrzewania budynków. Gaz płynny zasila również sporą część samochodów – w tym również autobusów. Niestety nie zawsze pojawia się możliwość ich zamiennego stosowania, a wynika to z ich specyficznych właściwości. Jakie są różnice pomiędzy gazem ziemnym a gazem LPG?

Co to jest gaz ziemny?

Gaz ziemny stanowi naturalne złoże, znajdujące się w skorupie ziemskiej. Jego pokłady mogą występować samodzielnie lub w parze ze złożami ropy naftowej bądź też węgla kamiennego. Gaz ziemny stanowi nieodnawialne źródło energii.

Skład gazu ziemnego jest zmienny i różni się w zależności od miejsca jego wydobycia. Niemniej jednak ponad 90% jego objętości stanowi metan. W domieszce składników może również występować propan, etan, butan oraz inne związki mineralne lub organiczne. Ciekawostką jest to, że gaz ziemny jest bezwonny. Z tego powodu przed jego wprowadzeniem do sieci przesyłowej, zostaje on dodatkowo nawaniany tetrahydrotiofenem.

Ważny jest również fakt, że emisja dwutlenku węgla podczas spalania gazu ziemnego jest aż o 60% mniejsza, niż w przypadku spalania węgla.

Sprawdź również: Jak działa oczyszczalnia ścieków?

Co to jest gaz płynny LPG?

LPG to skrót od liquefied petroleum gas. Gaz LPG należy do najbardziej wszechstronnych źródeł energii na świecie. Wykorzystywany jest w formie gazu, jednak przechowywany w postaci ciekłej. Gaz LPG pozyskuje się podczas rafinacji ropy naftowej oraz ze złóż gazu ziemnego (najczęściej podczas uruchamiania nowego odwiertu). Ważną cechą fizyczną jest również to, że gaz płynny jest blisko dwukrotnie cięższy od powietrza, podczas gdy gaz ziemny wręcz przeciwnie – jest od niego lżejszy.

Gaz ten pompuje się do butli pod ciśnieniem 6 atm. To sprawia, że gaz ten ulega skropleniu, który następnie rozpręża się i zamienia w postać gazową na skutek ogrzewania. Ciekawostką może być fakt, że gaz LPG uzyskano pierwszy raz w roku 1910. Na rynek trafił 2 lata później.

Sprawdź również: Jak działa recykling plastiku?

Ile kosztuje 1 m3 i 1 kWh gazu ziemnego?

Gaz ziemny to jedno z najpopularniejszych źródeł energii wykorzystywanych nie tylko w Polsce, ale również i na świecie. Służy przede wszystkim do ogrzewania mieszkań oraz budynków użytku publicznego. Właściciele starych i mniej ekologicznych rozwiązań jak np. pieców węglowych, często zadają sobie pytanie: ile kosztuje gaz ziemny i czy opłaca się zainwestować w nowoczesną instalację ogrzewania budynku?

Ceny gazu ziemnego mogą różnić się w zależności od miejsca dystrybucji oraz rzecz jasna konkretnej daty. Można przyjąć, że średnica cena za 1 kWh gazu to od ok. 11 do 13 zł. Jeżeli przeliczyć to na m3 ceny te będą wahać się w granicach 1,2 – 1,3 zł. Trzeba również dodać, że ceny te nie uwzględniają opłat przesyłowych i tym podobnych.

Ile kosztuje gaz LPG?

Ceny gazu LPG również ulegają sporym wahaniom w zależności od sezonu, zmian na rynku globalnym oraz dystrybutora. W przypadku autogazu jego koszt wynosi od ok. 1,8 do 2 zł za litr. Gaz przechowywany w butlach może różnić się cenowo. Średnio za tradycyjną 11-kilogramową butlę z gazem zapłacimy od 40 do 60 zł.

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze