Kwas borowy

Kwas borowy (E284) – zastosowanie, wpływ na zdrowie, cechy

Produkcja

Kwas borowy o symbolu E284 to często wykorzystywana substancja w przemyśle medycznym. Stanowi również składnik nawozów, farb i stosowany jest do impregnacji drewna oraz w garbarstwie. Związek ten dzięki swoim właściwościom jest także stosowany w produktach spożywczych. W dzisiejszym artykule sprawdzimy w jaki sposób pozyskiwany jest owa substancja, jakie konkretnie ma właściwości oraz wpływ na nasze zdrowie.

Czym jest kwas borowy?

E284 czyli inaczej kwas borowy (potocznie nazywany kwasem bornym) to nieorganiczny związek chemiczny. Wykazuje niewielkie właściwości żrące i należy do słabych kwasów. Można go znaleźć w przyrodzie w postaci minerału sassolin (rodzimy kwas borowy). W warunkach pokojowych przybiera wygląd bezbarwnych kryształów lub białego proszku. Co ciekawe związek ten występuje również w soli morskiej oraz roślinach – w tym owocach.

Właściwości i otrzymywanie

Jak otrzymuje się kwas borowy? Najczęściej na drodze reakcji gorącego roztworu boraksu z mocnymi kwasami. Tytułowy związek wytrąca się z tak powstałego roztworu po jego schłodzeniu. E284 jest nietrwały termicznie i już w temperaturze ponad 100 °C zamienia się w kwas metaborowy poprzez oddanie części wody. Sam kwas borowy dosyć słabo rozpuszcza się w wodzie, jednak wraz ze wzrostem temperatury, zdolność ta ulega poprawie. Za to o wiele lepiej rozpuszcza się w alkoholach. Ciekawostką jest, że podczas spalania barwi płomień na kolor zielony.

Zastosowanie

Kwas borowy jest wykorzystywany przede wszystkim w medycynie. Stosuje się go przede wszystkim jako środek łagodzący w przypadku stanów zapalnych skóry (np. trądziku) oraz zakażeń pochodzenia grzybiczego. Kwas borowy stosuje się także w sytuacji stanów zapalnych powiek lub spojówek oka. Ciekawostką może być to, że bywa również wykorzystywany jako środek zmniejszający potliwość i neutralizujący jego przykry zapach.

Medycyna to nie jedna gałąź gospodarki, w której wykorzystuje się kwas borowy. Stosowany jest on m.in. do produkcji farb i nawozów, w procesie garbowania skór czy też jako konserwant w żywności pod symbolem E284.

Sprawdź również:

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze