Kwas borowy (E284) – zastosowanie, wpływ na zdrowie, cechy

Kwas borowy

Kwas borowy o symbolu E284 to często wykorzystywana substancja w przemyśle medycznym. Stanowi również składnik nawozów, farb i stosowany jest do impregnacji drewna oraz w garbarstwie. Związek ten dzięki swoim właściwościom jest także stosowany w produktach spożywczych. W dzisiejszym artykule sprawdzimy w jaki sposób pozyskiwany jest owa substancja, jakie konkretnie ma właściwości oraz wpływ na nasze zdrowie.

Czym jest kwas borowy?

E284 czyli inaczej kwas borowy (potocznie nazywany kwasem bornym) to nieorganiczny związek chemiczny. Wykazuje niewielkie właściwości żrące i należy do słabych kwasów. Można go znaleźć w przyrodzie w postaci minerału sassolin (rodzimy kwas borowy). W warunkach pokojowych przybiera wygląd bezbarwnych kryształów lub białego proszku. Co ciekawe związek ten występuje również w soli morskiej oraz roślinach – w tym owocach.

Właściwości i otrzymywanie

Jak otrzymuje się kwas borowy? Najczęściej na drodze reakcji gorącego roztworu boraksu z mocnymi kwasami. Tytułowy związek wytrąca się z tak powstałego roztworu po jego schłodzeniu. E284 jest nietrwały termicznie i już w temperaturze ponad 100 °C zamienia się w kwas metaborowy poprzez oddanie części wody. Sam kwas borowy dosyć słabo rozpuszcza się w wodzie, jednak wraz ze wzrostem temperatury, zdolność ta ulega poprawie. Za to o wiele lepiej rozpuszcza się w alkoholach. Ciekawostką jest, że podczas spalania barwi płomień na kolor zielony.

Zastosowanie

Kwas borowy jest wykorzystywany przede wszystkim w medycynie. Stosuje się go przede wszystkim jako środek łagodzący w przypadku stanów zapalnych skóry (np. trądziku) oraz zakażeń pochodzenia grzybiczego. Kwas borowy stosuje się także w sytuacji stanów zapalnych powiek lub spojówek oka. Ciekawostką może być to, że bywa również wykorzystywany jako środek zmniejszający potliwość i neutralizujący jego przykry zapach.

Medycyna to nie jedyna gałąź gospodarki, w której wykorzystuje się kwas borowy. Stosowany jest on m.in. do produkcji farb i nawozów, w procesie garbowania skór czy też jako konserwant w żywności pod symbolem E284.

Szkodliwość

Niestety kwas borowy (boran) może być niebezpieczny dla zdrowia, zwłaszcza jeśli jest niewłaściwie stosowany lub spożywany w dużych ilościach. Kwas borowy to związek chemiczny zawierający bor i tlen, a jego zastosowanie może mieć różne konsekwencje dla zdrowia, w zależności od sposobu narażenia i dawki. Poniżej omówione są potencjalne zagrożenia związane z kwasem borowym:

  • Dermatologiczne Reakcje Skórne: Kwas borowy może powodować podrażnienia skóry i kontaktowe reakcje alergiczne, szczególnie u osób o wrażliwej skórze lub uczuleniach. Długotrwały kontakt z kwasem borowym może prowadzić do wyprysków, rumieni i innych dolegliwości skórnych.
  • Toksykologia Reprodukcyjna: Kwas borowy jest uznawany za związek potencjalnie toksyczny dla układu rozrodczego. W badaniach na zwierzętach wykazano, że nadmierna ekspozycja na kwas borowy może wpływać negatywnie na płodność i rozwój zarodków.
  • Zatrucia: Spożycie dużych ilości kwasu borowego lub jego związków może prowadzić do zatrucia. Objawy zatrucia mogą obejmować nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunkę, osłabienie, a w przypadkach poważnych – uszkodzenia nerek i innych narządów wewnętrznych.
  • Podrażnienie Oczu: Bezpośredni kontakt kwasu borowego z oczami może powodować podrażnienia, zaczerwienienie i ból oczu.

Warto pamiętać, że kwas borowy jest wykorzystywany w niektórych środkach czystości i dezynfekujących. Niewłaściwe użycie lub nadmierne narażenie na opary tych substancji może prowadzić do podrażnień dróg oddechowych, skóry i oczu. Może dojść nawet do poparzeń chemicznych.

W związku z potencjalnym ryzykiem zdrowotnym, w wielu krajach istnieją regulacje dotyczące stosowania kwasu borowego w produktach konsumenckich oraz jego dostępności. W niektórych krajach jest on zakazany lub ograniczony w zastosowaniach, które mogą stanowić ryzyko dla zdrowia ludzkiego.

Jeśli istnieje potrzeba korzystania z produktów zawierających kwas borowy lub jego związki, zaleca się przestrzeganie zaleceń producenta dotyczących dawek i sposobów stosowania. W przypadku pytań lub obaw dotyczących zdrowia, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą ds. toksykologii.


Sprawdź również:

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.