Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek wyrzucić rachunek ze sklepu do kosza na papier i makulaturę? Na pewno było to podyktowane dobrymi intencjami i troską o dobro środowiska. A co powiesz na to, że do tej pory robiłaś czy robiłeś to źle? Niestety kwestia nieszczęsnych paragonów i ich właściwej utylizacji wraca jak szalony bumerang, a skoro tak się dzieje, to najwidoczniej dalej popełniamy w tym temacie błędy.
Gdzie wyrzucać paragony z zakupów?
Niestety, ale częstym błędem jest wyrzucanie niepotrzebnych paragonów do makulatury. Tymczasem w myśl obowiązujących przepisów, paragony powinniśmy wyrzucać do odpadów zmieszanych.
A dlaczego właśnie tak? Wszystkiemu winny jest skład chemiczny paragonów, które – co może dziwić – nie są wykonane w 100% z papieru. W procesie produkcji wykorzystywane są również domieszki innych substancji chemicznych, które wpływają na cechy mechaniczno-fizyczne paragonów, pozwalające m.in. na druk termiczny.
Tym samym paragon wykonany jest z tzw. papieru termicznego, który składa się z papieru bazowego, emulsji termoczułej oraz warstwy zabezpieczającej. To sprawia, że podczas recyklingu makulatury paragony traktowane są jako odpad i zwyczajnie wyrzucane.
Czym są niebieskie paragony?
Po raz pierwszy niebieskie paragony zauważyli konsumenci w sklepach sieci Kaufland. Firma tłumaczy, że tego typu papier termiczny pozbawiony jest barwników chemicznych, a dodatkowo pochodzi ze zrównoważonych upraw leśnych i posiada certyfikat FSC.
Tym samym niebieskie paragony mogą być poddawane recyklingowi i wrzucane do pojemników na papier. Co ciekawe, według sieci Kaufland, niebieskie paragony nie blakną nawet na skutek działania wilgoci.
Warto dodać, że obecnie niebieskie paragony możemy otrzymać nie tylko w sieci sklepów Kaufland, ale również Lidl, czyli placówek handlowych grupy Schwarz.
Czy niebieskie paragony są zdrowsze?
Niebieskie świstki faktycznie zasługują na miano bardziej przyjaznych dla środowiska. Jednocześnie Kaufland oraz Lidl zapewniają, że są również bardziej bezpieczne dla naszego zdrowia.
Wynika to z faktu, że tradycyjne paragony mogą zawierać bisfenol – związek, który łatwo przenika przez skórę i w dodatku kumuluje się w organizmie. Badania wskazują, że substancja ta może powodować problemy zdrowotne szczególnie u kobiet w ciąży i niemowląt.
Podsumowując, jeżeli wnioski i zapewnienia co do niebieskich paragonów uznać za słuszne, to faktycznie materiał ten należy promować za jego neutralność dla środowiska i naszego zdrowia.
Zobacz również:
- Gdzie wyrzucać przeterminowane leki i zużyte strzykawki?
- Gdzie wyrzucić zużyte baterie?
- Gdzie wyrzucić karton po mleku? Podstawy segregacji