Tama Trzech Przełomów – największa zapora na świecie

Tama Trzech Przełomów

O Tamie Trzech Przełomów często wspomina się w wielu czasopismach naukowych. Konstrukcja ta budzi ogromny podziw, ale i kontrowersje. Ta kosztująca 37 mld dolarów inwestycja, generuje jednocześnie ponad 110 TWh energii elektrycznej rocznie, ale kosztem degradacji środowiska naturalnego i wyniszczenia cennych zabytków. Co ciekawe, obiekt ten jest tak ogromny, że spowodował przesunięcie się bieguna geograficznego i wydłużenie czasu trwania jednej doby. Czym jeszcze wyróżnia się Tama Trzech Przełomów? Omówimy to w dzisiejszym artykule.

Tama Trzech Przełomów – ogólne informacje

Tama Trzech Przełomów (ang. Three Gorges Dam) to gigantyczna zapora wodna wzniesiona na rzece Jangcy w centralnej prowincji Chin – Hubei. Pod względem mocy jest to największa hydroelektrownia na świecie. Obecnie za wytwarzanie energii elektrycznej odpowiadają 32 generatory, każdy o mocy 700 MW. Z kolei ogólną objętość całego rezerwuaru szacuje się na 39,3 km3.

Już od samego początku tama wzbudzała ogromne kontrowersje. Było wiadome, że tysiące mieszkańców muszą opuścić rejon zalewowy, a zalaniu ulegną nie tylko domostwa, ale również całe miasteczka, kopalnie, fabryki, a także liczne zabytki. Realizacja inwestycji spowodowała przymusowe przesiedlenie blisko 1,26 mln osób.

Historia powstania

Budowę Tamy Trzech Przełomów rozpoczęto 14 grudnia 1994 roku i docelowo miała ona generować 84,7 TWh energii rocznie, przy pomocy 26 turbin (ilość ta docelowo sięgnęła 32). Co ciekawe, o postawieniu zapory na rzece Jangcy myślano już dużo wcześniej, bo w 1919 roku. Pierwsze 6 turbin rozpoczęło pracę w 2003 roku i wygenerowało 8,61 TWh energii elektrycznej w ciągu roku. Wstępnie planowano uzyskanie pełnej wydajności elektrowni już w 2009 roku, jednak z uwagi na szereg innych, dodatkowych projektów, ostatnia z 32 turbin trafiła na miejsce w maju 2012 roku. Z kolei w 2015 roku ukończono pracę nad windą dla statków.

Z biegiem czasu zwiększała się nie tylko ilość pracujących turbin, ale również poziom wody w rezerwuarze. Pod koniec 2008 roku wynosił on 172,5 m, a dwa lata później osiągnął maksymalny pułap 175 m.

Budowa i rozmiary

Tama została zbudowana głównie z betonu i stali. Jest długa na 2335 m i wysoka na 185 m. Do budowy Tamy Trzech Przełomów wykorzystano 27,2 mln m3 betonu i 463 tys. ton stali. Na potrzeby budowy tamy, przemieszczono 102,6 mln m3 ziemi.

Nie tyle rozmiary samej tamy, co masa nagromadzonej wody spowodowała niewielkie, choć mierzalne zmiany w obrocie kuli ziemskiej. Biegun geograficzny przesunął się o 2 cm, a doba wydłużyła się o 0,06 mikrosekundy.

Sprawdź również:


źródło/źródło zdjęcia: pl.wikipedia.org

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.