Temperatura topnienia cyny. Właściwości i zastosowanie cyny

Temperatura topnienia cyny. W ilu stopniach topi się cyna?

Ciekawostki

Cyna z racji swojej niskiej temperatury topnienia i właściwości plastycznych, była już we wczesnym średniowieczu chętnie wykorzystywana do wyrabiania przedmiotów codziennego użytku. Obecnie cyna wykorzystywana jest m.in. do lutowania i pokrywania powierzchni metalowych jako środek antykorozyjny. Ile wynosi temperatura topnienia cyny, jakie są jej właściwości i zastosowanie? Wszystkie te kwestie wyjaśnimy w dzisiejszym artykule.

Cyna – właściwości chemiczne i fizyczne

Cena to dobrze znany wszystkim pierwiastek chemiczny o symbolu Sn (z łac. stannum). W normalnych warunkach cyna występuje w tzw. odmianie β (beta) o gęstości 7,3 g/cm³. Jest ona trwała powyżej 13,2 °C i wyróżnia się siecią krystaliczną w układzie tetragonalnym. Poniżej tej temperatury zamienia się w odmianę α (alfa) o gęstości 5,85 g/cm³. Taka zmiana gęstości ma swoje skutki uboczne i zyskała miano “zarazy cynowej”. Cyna rozpada się wtedy tworząc tzw. “cynę szarą” o wyglądzie szarego proszku. Cyna biała “czysta” jest odporna na działanie korozji, ciągliwa oraz kowalna.

Co ciekawe cyna występuje w przyrodzie (wagowo 0,004%) i najczęściej jest to izotop 120Sn (33%), który należy do grupy 10 innych izotopów tego pierwiastka występujących naturalnie. Sztucznie natomiast udało się wytworzyć aż 29 izotopów. Największe złoża cyny na świecie mieszczą się w Indonezji, Chinach, Tajlandii, Boliwii, Malezji, Rosji, Brazylii, Birmie i Australii. Cyna występowała również w Polsce. Śladowe ilości złóż cynonośnych znaleziono w Gierczynie oraz na terenie Sudetów, okolicach Czarnowa, Miedzianki i Starej Góry.

Temperatura topnienia cyny

Cyna topnieje w temperaturze 231,93 °C i wrze w temperaturze 2602 °C. Niska temperatura wrzenia sprawia, że cyna jest powszechnie wykorzystywana w lutownictwie. Ponadto dzięki procesowi cynowania możliwe jest zabezpieczenie stalowych pojemników na żywność, np. puszek do konserw. Kolejną ciekawostką jest fakt, że cyna jest składnikiem stopu drukarskiego, wykorzystywanego do produkcji czcionek.

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze