Świat chemii i fizyki nie przestaje nas zadziwiać. Każdego roku odkrywamy nowe związki chemiczne oraz sposoby ich wytwarzania i zastosowania. Fascynują nas również wszelkiego rodzaju ciekawostki, takie jak najcięższy pierwiastek na świecie. Właśnie temu tematowi poświęcimy dzisiejszy artykuł. Najpierw jednak dowiedzmy się, czym w zasadzie jest pierwiastek.
Czym jest pierwiastek chemiczny?
Pod tym pojęciem kryją się w zasadzie dwa pojęcia. Pierwiastkiem chemicznym może być zarówno zbiór wszystkich atomów, które posiadają jednakowa liczbę protonów w swoim jądrze bądź też substancja chemiczna, która składa się z takowych atomów. Co ciekawe aż 94 znane nam pierwiastki, występują naturalnie na powierzchni Ziemi.
Jaki jest najcięższy pierwiastek chemiczny?
Mianem najcięższego pierwiastka na świecie, teoretycznie może pochwalić się osm. Pierwiastek ten należy do grupy żelazowców, a jego gęstość wynosi aż 22590 kg/m³. To sprawia, że gdyby napełnić nim kuchenną szklankę, ważyłaby ona ponad 5,5 kg. Niestety musielibyśmy się nieco postarać, ponieważ osm w normalnych warunkach jest kruchym ciałem stałym i w dodatku dobrze znosi wysokie temperatury. Topi się dopiero w temp. 3033 °C, podczas gdy wrze w dokładnie 5012 °C.
Jego cechy sprawiają, że osm wykorzystywany jest głównie do produkcji ciężkich stopów metali, które dalej stosuje się np. w igłach gramofonowych.