Kosmos budzi w wielu z nas ogromną fascynację. Jego eksploracja nawet w niewielkim ułamku to dla ludzkości ogromne wyzwanie. Przy okazji wokół próżni kosmicznej narosło wiele mitów i faktów. Czy wiesz, jaką temperaturę ma kosmiczna próżnia? Jakie miejsca w kosmosie są najcieplejsze i najzimniejsze? W dzisiejszym artykule przedstawimy temperatury jakie znajdziemy w przestrzeni kosmicznej.
Jaką temperaturę ma próżnia?
W pierwszej kolejności należy sobie wyjaśnić jedną kwestię. Mianowicie fakt, że temperatura jest miarą średniej energii kinetycznej cząsteczek. W tym miejscu pojawia się problem, ponieważ o ile na powierzchni Ziemi wydaje się to zrozumiałe, tak w przestrzeni kosmicznej docieramy do pewnego konfliktu. Otóż jak dobrze wiemy, próżnia kosmiczna pozbawiona jest prawie jakichkolwiek cząstek (mówiąc precyzyjnie doszukamy się raptem dosłownie kilku atomów na 1m3 przestrzeni kosmicznej). Jak wobec tego zmierzyć temperaturę próżni?
Zgodnie z założeniami, w przypadku próżni idealnej nie możemy mówić o jakiejkolwiek temperaturze. A co w przypadku próżni kosmicznej? W takim przypadku musimy oszacować temperaturę kosmosu na bliską zeru bezwzględnemu, czyli ok. -273 °C (0 K).
Tutaj jednak pojawia się jedna ciekawostka, a mianowicie promieniowanie reliktowe (tzw. promieniowanie tła), które wypełnia dosłownie cały Wszechświat. Jest ono efektem ubocznym wielkiego wybuchu – a przynajmniej takiego zdania są naukowcy.
Zobacz również: Największa gwiazda w kosmosie. Jej wymiary ciężko pojąć!
Najniższa temperatura w kosmosie
Zgodnie z powyższym założeniem trzeba przyjąć, że będzie to temperatura zbliżona do -270 °C. Jeżeli chcemy doprecyzować tę wartość, to możemy opierać się na szczegółowych badaniach, które dowiodły iż średnia temperatura przestrzeni kosmicznej wynosi dokładnie -270,42 °C.
Mówiąc o ekstremalnie niskich temperaturach możemy również wspomnieć o konkretnych obiektach w kosmosie, które same w sobie wyróżniają się wyjątkowo chłodną aurą. Tu jednak uprzedzamy, że nie ma we wszechświecie obszarów zimniejszych od temperatury promieniowania reliktowego, aczkolwiek dochodzimy tu przełomowego odkrycia. Teleskop w Chile wykorzystano do zmierzenia temperatury gazu w mgławicy Bumerang i zszokowani naukowcy odkryli, że ma on -272 °C i jest obiektem zimniejszym nawet od promieniowania reliktowego.
Najwyższe temperatury w kosmosie
Skoro wiemy już, że przestrzeń kosmiczna posiada niezmiernie niską temperaturę (w zasadzie to jej brak), to kiedy i gdzie znajdziemy zatem najwyższą temperaturę? Zaczynając od skrajności, musimy wspomnieć o Wielkim Wybuchu. Tuż po nim temperatura Wszechświata osiągnęła 1032 stopni Kelvina i osiągnięta została tuż pod koniec ery Plancka, która trwała uwaga – zaledwie 10−43 sekundy.