Ile waży cegła i pół cegły? Poznaj wagę i wymiary cegieł

Ile waży cegła i pół cegły?

Cegła to bardzo popularny materiał budowlany, najczęściej o kształcie prostopadłościanu. Cegły wykonuje się z różnych surowców mineralnych, najczęściej z gliny, wapna, piasku i cementu. Wyjątkowa trwałość cegieł uzyskiwana jest poprzez proces suszenia, wypalania lub naparzania parą wodną. Niekiedy podczas robót budowlanych (najczęściej murowania) zastanawiamy się, ile waży cegła lub pół cegły. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, jaka jest waga pojedynczej cegły i jej połówki.

Co wiadomo o cegłach?

Cegły formuje się wykorzystując do tego różne surowce mineralne, takie jak glinę, wapno, piasek i cement, a także betonowe bloczki. Aby nadać cegłom twardości i wytrzymałości, przechodzą one jeden z trzech procesów: wypalania, naparzania parą wodną lub zwykłego suszenia. Zastosowanie cegieł jest bardzo szerokie. Cegły wykorzystuje się m.in. do budowy ścian, murów, filarów, słupów, a także fundamentów i ścian fundamentowych. Ponadto cegły stosuje się w formie wypełnienia stropów.

Ciekawostką jest to, że cegły znane i wykorzystywane były już w starożytności. Początkowo cegły suszono zwyczajnie pozostawiając je na słońcu, ale w IV w. p.n.e. zaczęto wypalać je z gliny. Pierwsza cegła wapienno-piaskowa (silikatowa) powstała dopiero w XIX w.

Wymiary cegieł

Obecnie wytwarza się cegły o różnych rozmiarach i proporcjach. Najczęściej jednak stosunek grubości do szerokości i długości cegły wynosi 1:2:4. Co ciekawe poszczególne powierzchnie cegły mają nawet swoje nazwy:

 • główka – najmniejsza powierzchnia prostopadłościanu cegły;
 • wozówka – długa powierzchnia cegły;
 • podstawa – największa powierzchnia cegły.

Wymiary najpopularniejszych typów cegieł:

 • cegła romańska – przeciętne wymiary 26–28 × 12–13 × 7–9 cm;
 • cegła gotycka – 28–30 × 13–14 × 7–9 cm;
 • współczesna polska – 25 × 12 × 6,5 cm.

Rodzaje cegieł

Obecnie wyróżnia się poszczególne rodzaje cegieł:

 • cegła surowa – cegła adobe (suszona)
 • cegła ceramiczna (suszona i wypalana)
 • cegła wapienno-piaskowa
 • cegła szamotowa
 • cegła magnezytowa
 • cegła żużlowa

Ile waży cegła i pół cegły?

Najpopularniejsza cegła pełna (250 x 120 x 65 mm) waży 3,3 – 4 kg, a cegła klinkierowa (250 x 120 x 65 mm) ok. 3 kg. Nieco lżejsza jest cegła dziurawka (250 x 120 x 65 mm), która waży od 2 do 2,8 kg, a z kolei najcięższa jest tzw. cegła kratówka, której waga wynosi 2,7 – 7 kg.

Rozbieżności w niektórych typach cegieł wynikają z różnych ich rozmiarów. Dla przykładu cegły kratówki produkuje się w rozmiarach K1 (250 x 120 x 65 mm), K2 (250 x 120 x 140 mm), K3 (250 x 120 x 188) oraz K4 (250 x 120 x 220).

A zatem ile waży pół cegły? Aby uzyskać wynik trzeba podzielić przez pół wagę całych cegieł. Dla przykładu połowa pełnej cegły ważyć będzie od 1,65 do 2 kg, a pół cegły klinkierowej waży ok. 1,5 kg.

Podsumowanie

Jak widać przeciętna cegła waży ok. 3 – 4 kg. To całkiem sporo, szczególnie gdy musimy przetransportować kilka czy też kilkadziesiąt sztuk przy pomocy taczki. Niemniej jednak pomimo swojego prostego kształtu i banalnej techniki wytwarzania, cegły to jedne z najpopularniejszych materiałów budowlanych na świecie.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.