Norma IATF (ISO/TS 16949) – definicja, zastosowanie

Norma IATF (ISO/TS 16949) – definicja, zastosowanie

Przemysł motoryzacyjny z roku na rok staje się coraz bardziej konkurencyjny, a producenci tej branży prześcigają się w rozwoju jakości i produktywności. Z tego też powodu norma IATF (dawniej ISO/TS 16949) odgrywa tu bardzo ważne znaczenie. Czym jest, jakie ma zastosowanie i jakie niesie za sobą korzyści? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Norma IATF (ISO/TS 16949) – definicja

Norma IATF (dawniej ISO/TS 16949) została opublikowana 1 października 2016 r. i jest to specyfikacja techniczna ISO, która odnosi się do przemysłu motoryzacyjnego. Norma ta zawiera w sobie już istniejące wymagania i systemy zarządzania jakością, wypracowane przez rynek amerykański, niemiecki, francuski i włoski. Po opublikowaniu zastąpiła starszą normę ISO/ TS 16949.

Za opracowanie normy IATF odpowiada Międzynarodowa Grupa Zadaniowa Motoryzacji (ang. International Automotive Task Force, IATF), skąd też wzięła się jej nazwa. Z założenia miała ona służyć do poprawy jakości łańcuchów dostaw oraz samego procesu certyfikacji.

Standard ten opiera się na normie ISO 9001, która koncentruje się głównie na zadowoleniu klienta (trzeba do tego dołożyć wymagania odbiorców i efektywność funkcjonowania łańcucha dostaw). Tym samym wdrożenie i certyfikacja standardu IATF w przedsiębiorstwach z certyfikatem ISO 9001 stają się o wiele płynniejsze.

W skład grupy IATF wchodzą największe koncerny rynku motoryzacyjnego na świecie:

 • BMW,
 • Chrysler,
 • Daimler,
 • Fiat,
 • Ford Motor,
 • General Motors,
 • PSA Peugeot Citroen,
 • Renault,
 • Volkswagen.

Na podstawie normy IATF, cały łańcuch dostaw począwszy już od dostawców surowców, poprzez producentów części i kończąc na liniach montażowych składających całe pojazdy, powinien być objęty certyfikatem.

Omawiana norma IATF 16949 może być wdrożona w praktycznie każdej firmie motoryzacyjnej, która zajmuje się produkcją czy też dostarczaniem części na rynek motoryzacyjny. A zatem każde przedsiębiorstwo uczestniczące w łańcuchu dostaw może uzyskać certyfikat IATF, który oczywiście powinien być poprzedzony profesjonalnym szkoleniem. Warto dodać, że na wdrożenie normy IATF mogą zdecydować się zarówno małe, jak i duże firmy – wielkość przedsiębiorstwa nie ma tu znaczenia, podobnie jak jej lokalizacja na mapie świata.

Wymogi do uzyskania certyfikatu IATF

Aby firma mogła ubiegać się o certyfikat IATF, powinna spełniać kilka kryteriów:

 1. Zajmować się produkcją podzespołów i części serwisowych przeznaczonych wyłącznie na rynek motoryzacyjny.
 2. Współpracować z przynajmniej jednym klientem z rynku motoryzacyjnego.
 3. Posiadać wdrożony przynajmniej od 12 miesięcy system zarządzania jakością.

Korzyści z wdrożenia normy IATF (ISO/TS 16949)

 • Większe możliwości rozwoju dla firmy poprzez zintensyfikowany handel międzynarodowy i większe zainteresowanie inwestorów.
 • Polityka zarządzania jakością pozwala na bieżąco śledzić skuteczność i efektywność wszystkich procesów produkcyjnych, a także zapobieganie kosztownym defektom i poznanie ewentualnego ryzyka.
 • Łatwa integracja i adaptacja normy IATF, która w dużym stopniu opiera się o normę ISO 9001. Tym samym omawiany system może zostać łatwo zintegrowany z już istniejącymi normami zarządzania jakością (np. ISO 14001 czy ISO 45001).
 • Włączenie do globalnej sieci dostawców i producentów części na rynek motoryzacyjny, co przekłada się na większa stabilność i wpływa korzystnie na wizerunek marki.
Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze