Czego nie wolno wyrzucać do toalety? Musisz to wiedzieć!

Czego nie wolno wyrzucać do toalety? Musisz to wiedzieć!

Toaleta to nie śmietnik! Przesłanie całkiem zrozumiałe i raczej niewymagające doprecyzowania. Niemniej bardzo często słyszy się o tym, co pracownicy wodociągów i kanalizacji znajdują się w zapchanych studzienkach. Mając to na uwadze, raz jeszcze powiedzieć sobie, czego nie wolno wrzucać do toalety!

Co może zatkać odpływ WC?

Istnieje całkiem sporo przedmiotów i substancji, które po spłukaniu w toalecie mogą wyrządzić całkiem sporo szkód i problemów. Dlatego też należy stanowczo unikać wrzucania ich do WC i trzymać się zasad segregacji śmieci. Oto lista rzeczy, które z całą pewnością, nie powinny znaleźć się w odpływie toalety:

Oleje i tłuszcze

te z pozoru płynne i dające się spłukać ciecze, mogą z biegiem czasu przysporzyć wielu problemów. Przede wszystkim oleje pod wpływem niskich temperatur tężeją, a dodatkowo łączą się z innymi odpadami, co prowadzi do powstania mazistych brył, które potrafią całkowicie zapchać rury kanalizacyjne.

Podpaski i tampony

Specyfiką tych produktów jest to, że pod wpływem wilgoci zaczynają nabierać objętości. To z kolei przyczynia się do powolnego zatykania światła w rurach odpływowych. Ponadto tego typu wyroby higieniczne, podobnie jak patyczki do uszu czy płatki kosmetyczne, nie rozpuszczają się w wodzie.

Lekarstwa

O ile nie wrzucamy całych blistrów czy butelek po syropach, tak pojedyncze tabletki powinny rozpuścić się w wodzie. Nie oznacza to jednak, że w ten sposób pozbywamy się problemu, ponieważ rozpuszczone substancje czynne i pomocnicze znajdujące się w lekarstwach mogą poważnie szkodzić ekosystemom wodnym.

Ręczniki papierowe

To częsty błąd, wynikający z naszej niewiedzy. Ręczniki papierowe zostały stworzone, aby wchłaniać jak najwięcej wilgoci, a jednocześnie nie rozwarstwiać się. Wystarczy przeprowadzić prosty eksperyment i sprawdzić, jak na skutek wilgoci zachowuje się papier toaletowy i ręcznik kuchenny.

Chusteczki

Zarówno te tradycyjne, jak i nawilżane, po przedostaniu się do odpływu kanalizacji, nie rozpuszczają się (wyjątkiem są specjalnie oznaczone produkty).

Odpady kuchenne

Wyrzucanie jedzenia do toalety wydaje się dosyć abstrakcyjne, ale wiele osób właśnie w ten sposób radzi sobie z drobnymi resztkami pożywienia.

Torebki foliowe

Tworzywa te zostały stworzone po to, aby m.in. chronić przed wilgocią i zapewniać szczelną barierę. Z całą pewnością ich obecność w odpływie kanalizacji nie wpłynie pozytywnie na ich przepustowość, a sama folia może rozkładać się setki lat! Sprawdź nasz inny artykuł, opisujący to, jak długo rozkładają się śmieci.

Prezerwatywy

Kondomy wrzucone do toalety nie znikną i nie rozpłyną się w magiczny sposób. Ponadto istnieje ryzyko, że na skutek wyporności cieczy, mogą z powrotem wynurzyć się w muszli, podobnie jak plastikowe torebki.

Co zrobić, gdy zapchamy toaletę?

Jeżeli na skutek własnej lub czyjejś nieodpowiedzialności, spotkamy się z problemem zatkanego WC, wtedy trzeba podjąć kroki naprawcza najszybciej jak to możliwe.

Aby udrożnić zapchaną toaletę możemy:

  • Użyć tzw. przepychaczki;
  • Zastosować detergent z ciepłą wodą i odczekać kilkanaście minut;
  • Zastosować sodę oczyszczoną z octem;
  • Zastosować spiralę do udrażniania rur.

Szybkie podsumowanie

Czego nie wolno spłukiwać w toalecie?

  • Tłustych cieczy,
  • Podpasek i tamponów,
  • Lekarstw,
  • Ręczników papierowych,
  • Chusteczek,
  • Resztek jedzenia,
  • Torebek foliowych,
  • Prezerwatyw.

Zobacz również: Kostka do WC – skład, właściwości, zastosowanie

Autor
Marcelina Fiejak
Marcelina Fiejak

Specjalistka od spraw HR. Doskonale zarządza projektami, potrafi zmobilizować do działania nawet największych myślicieli. Bardzo przezorna, ale i stanowcza.