Niestety temat segregacji i degradacji śmieci nie wydaje się dla nas tak istotny, jak w rzeczywistości to wygląda. Odpady wszelkiego pokroju towarzyszą nam od setek lat i nawet pomimo tak szybkiego rozwoju technologicznego, nie jesteśmy w stanie zapanować nad zwiększającą się produkcją śmieci.
Zbędny papier, plastikowe opakowania czy szklane butelki towarzyszą nam praktycznie (i dosłownie) na każdym kroku. Czy wiesz, ile czas potrzeba, aby w sposób naturalny uległy one degradacji? O tym jak długo rozkładają się śmieci, decyduje wiele czynników. Sprawdźmy zatem, ile czasu potrzeba na całkowity rozkład poszczególnego rodzaju odpadów.
Co wpływa na tempo rozkładu odpadów?
Tak jak wspomniałem wcześniej, czas potrzebny na rozkład śmieci, uzależniony jest od wielu czynników. Do głównych z nich należy m.in. temperatura oraz wilgotność. Im cieplej, tym rozkład śmieci następuje szybciej. Na tempo degradacji wpływa również sam rodzaj materiału. Związki organiczne rozkładają się o wiele szybciej, niż sztucznie wytworzony plastik czy guma.
Jak długo rozkładają się śmieci?
Przyjrzyjmy się zbliżonym czasom degradacji poszczególnych odpadów.
Odpady pochodzenia naturalnego
Zaliczyć można do nich chociażby obierki z warzyw, owoców czy np. zebrane jesienią liście. Z racji swojej prostej budowy, czas rozkładu tego typu śmieci jest najkrótszy. Niemniej jednak ciężko wskazać tu ścisłe ramy czasowe, z powodu różnorodności odpadów naturalnych. Najczęściej będzie to okres od kilku tygodni do nawet paru miesięcy.
Papier, tektura
Czas rozkładu papieru w zależności od jego warstw, wynosi od kilku tygodni do ok. 3 miesięcy. W przypadku papieru, decydującym czynnikiem, który wpływa na czas jego rozkładu jest wilgotność. Nie trudno zgadnąć, że wilgotny papier jest bardziej podatny na rozrywanie, a mniejsze kawałki o wiele szybciej ulegną rozkładowi, niż wielkie, papierowe arkusze.
Metal
Tutaj również wszystko zależy od użytego materiału. Kiepskiej jakości metal może mieć trwałość ok. 10 – 20 lat. Tu w grę wchodzą także warunki atmosferyczne, które mogą być przyczyną korozji i szybszej degradacji metalu. W przypadku elementów aluminiowych, ich czas rozkładu może wynosić nawet ponad 100 lat.
Sprawdź również: jak wygląda recykling aluminium
Plastik, tworzywa sztuczne
Niestety czas degradacji plastiku należy do jednych z najdłuższych. Podobnie jak w przypadku metalu, również i rodzaj zastosowanego w produkcji tworzywa ma ogromne znaczenie. Niestety pomimo zróżnicowania materiałów produkcyjnych, tworzywa sztuczne potrafią rozkładać się nawet 1000 lat! Nawet cienkie, plastikowe reklamówki PCV potrzebują ok. 500 lat, aby zakończyć swoje materialne istnienie. Warto również pamiętać o szkodliwości oraz wpływie tworzyw sztucznych na środowisko naturalne.
Szkło
Produkty ze szkła są o wiele mniej szkodliwe dla środowiska, niż ich plastikowe odpowiedniki. Niemniej jednak szkło nie rozkłada się praktycznie nigdy (tysiące lat), pomimo działania temperatury oraz wilgotności. Może to stanowić zarówno ogromną zaletę, jak i wadę tego typu materiału. Na szczęście szkło można w prosty sposób recyklingować.