Wiele zmian czeka osoby korzystające z świadczeń pielęgnacyjnych w nadchodzącym roku. Rewolucyjne reformy wprowadzają nowe świadczenie wspierające, znacznie zmieniając zasady przyznawania i korzystania z tych świadczeń.
Kto może liczyć na wyższe świadczenie pielęgnacyjne w 2024 roku?
Rok 2024 przynosi zwiększenie świadczenia pielęgnacyjnego o 540 zł, osiągając poziom 2988 zł. Jednakże istotną zmianą jest ograniczenie uprawnień do tego świadczenia.
Osoby, które dotąd nie pobierały opieki nad osobami dorosłymi z niepełnosprawnościami, utracą możliwość ubiegania się o to wsparcie. Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie będzie przyznawane wyłącznie opiekunom osób niepełnosprawnych do osiągnięcia przez nie 18. roku życia.
Co się zmienia?
Zmienione zasady określają, że świadczenie pielęgnacyjne obejmuje opiekę nad osobami niepełnosprawnymi do 18. roku życia. Nowość polega na możliwości otrzymywania tego świadczenia przez opiekunów każdego uprawnionego dziecka w rodzinie, nie tylko jednego, jak to miało miejsce dotychczas.
Dodatkowo, opiekun sprawujący pieczę nad więcej niż jednym niepełnosprawnym dzieckiem otrzyma podwyższone świadczenie o 100% na drugie i kolejne dziecko.
Możliwość pracy dla opiekunów
Jedną z kluczowych zmian jest możliwość łączenia pracy zawodowej z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego bez ograniczeń. Dotychczasowa zasada zmuszająca do rezygnacji z pracy zostaje zniesiona. Świadczenie będzie przysługiwało nawet w przypadku, gdy opiekun dziecka do 18. roku życia ma własne świadczenia emerytalne lub rentowe.
Zmiany dla aktualnych świadczeniobiorców
Osoby pobierające świadczenia na starsze osoby dorosłe mogą zachować je na dotychczasowych zasadach, chyba że zdecydują się na nowe świadczenie wspierające. W takim przypadku, złożenie wniosku o to nowe świadczenie skutkuje utratą uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego.
Ochrona po śmierci podopiecznego
Od 2024 r. opiekun, który straci osobę z niepełnosprawnością, nie utraci natychmiast prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Będzie mógł nadal pobierać to świadczenie przez krótki okres, co ułatwi adaptację do zmian.
Kryteria
Świadczenie pielęgnacyjne nadal będzie przyznawane na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności, jednakże konieczne będzie posiadanie punktu 7 lub orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Zobacz również: Zaświadczenie o niekaralności. Ile kosztuje i kto je wydaje?