Test proszków do prania UOKiK

UOKiK sprawdził skuteczność proszków do prania. Wyniki mocno zaskakują!

Aktualności z kraju

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wziął pod lupę skuteczność spierania trudnych plam przez różne proszki do białych ubrań. W sumie od grudnia 2020 roku do lutego 2021 roku wykonano 197 testów, podczas których brano pod uwagę takie aspekty jak skuteczność usuwania plam, wpływ proszku na kurczenie się ubrań oraz ich wytrzymałość, a także łączna masa produktu netto i jej zgodność z deklarowaną wartością podaną na opakowaniu. To nadal nie wszystko, ponieważ specjaliści obliczyli również koszt pojedynczego prania.

Na skutek przeprowadzonych testów, otrzymano prawie 5,4 tys. różnych wyników. Dzięki temu jeszcze lepiej poznano faktyczne właściwości proszków do prania oraz rzetelność informacji znajdujących się na ich opakowaniach.

Proszki do białych tkanin sprawdzone przez UOKiK

Jak powiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny: “Prawo do rzetelnej informacji jest jednym z podstawowych praw konsumenckich. Chcemy ułatwić konsumentowi wybór, dostarczyć informacje o jakości produktów i wspierać świadome decyzje zakupowe“.

Do badania wykorzystano 10 różnych rodzajów proszków do prania białych tkanin, wytypowanych przez Inspekcję Handlową. Jeżeli ciekawi Was źródło pozyskania takowych produktów to nie ma tu niespodzianki. Zakupów dokonywano w przeciętnych dyskontach i sieciówkach. Badaniami zajęli się pracownicy akredytowanego laboratorium UOKiK w Łodzi.

Przebieg i wyniki testu

Do badania wykorzystano typową dzianinę bawełnianą, którą poddano różnego rodzaju zabrudzeniom. Były to m.in. plamy z herbaty, sosu spaghetti, lodów czekoladowych, trawy i czerwonego wina.

W komunikacie od UOKiK możemy przeczytać: “Badania zdolności usuwania plam, wytrzymałości tkanin i ewentualnej zmiany jej rozmiaru (kurczenia się) po praniu i suszeniu były przeprowadzone w takich samych monitorowanych warunkach. Proszki były dozowane zgodnie ze wskazówkami na etykiecie. Dla każdego cyklu prania proces przebiegał w taki sam sposób“.

Czego dowiedziano się z wyników testu? W zasadzie nie ma tu niczego zaskakującego. Przede wszystkim trudność w usuwaniu plam wynika bezpośrednio z rodzaju zabrudzenia. Jaki proszek okazał się jednak najbardziej skuteczny? Zwycięzcą okazał się niekoniecznie wszystkim znany proszek Domol Vollwaschmittel, który jest marką własną sieci Rossman. Na podium znalazł się również proszek Formil Active (marka własna Aldi) oraz Tandil Classic (marka własna biedronka).

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

1 komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze