Nowe opłaty za egzamin na prawo jazdy od 2023 roku

Nowe opłaty za egzamin na prawo jazdy od 2023 roku

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym i ustawy o kierujących pojazdami wprowadza szereg zmian dla tzw. WORD-ów. Zmienią się nie tylko stawki za egzaminy na prawo jazdy, ale również pojawi się możliwość dotacji celowych lub podmiotowych z budżetu województwa.

Koszt egzaminu na prawo jazdy w 2023 roku

Zgodnie z nowelizacją, która wprowadza zmiany w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami, od 2023 roku zmienią się stawki maksymalne za egzaminy na prawo jazdy. Nowością będzie to, że wysokość opłat za przeprowadzanie egzaminów ustalana będzie przez sejmiki województwa.

Opłata maksymalna za przeprowadzenie części teoretycznej egzaminu w zakresie uprawnień każdej kategorii prawa jazdy ma wynosić 50 zł. W przypadku egzaminu praktycznego, maksymalna stawka za egzamin na wynosić 200 lub 250 zł – zależnie od kategorii.

Maksymalne stawki będą zmieniać się co roku, uwzględniając przy tym wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, udostępniony przez Główny Urząd Statystyczny.

Dotacje dla WORD-ów w 2023 roku

Nowelizacja wprowadza także możliwość udzielania dotacji dla WORD-ów, które nie będą mogły przekroczyć 50 proc. kosztów działalności ośrodka. Wszystkim mają zajmować się sejmiki wojewódzkie, mowa tu o zasadach udzielania dotacji, sposobu rozliczania i oczywiście wysokościach dotacji.

Sprawdź również:


źródło: tvn24.pl
zdjęcie w tle: unsplash.com

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.