Mleko kozie – cena za litr w 2023 roku

Mleko kozie – cena za litr w 2023 roku

Na przestrzeni ostatnich lat organiczne kozie mleko stało się jednym z popularniejszych wyrobów pochodzenia zwierzęcego. I chociaż popytem nie przewyższa mleka krowiego, to kupimy je już nie tylko u prywatnych gospodarzy, ale także w profesjonalnych hodowlach. Ile kosztuje mleko kozie dziś, a ile kosztowało rok temu? Jak inflacja wpłynęła na cenę produktów na bazie mleka koziego? Najważniejsze informacje znajdziesz poniżej.

Gdzie kupić sery i mleko kozie?

Na rynku znajdziemy szeroki wybór produktów powstałych na bazie mleka koziego – sery kozie, swojska śmietana, mleko modyfikowane czy też mleko następne dla dzieci to tylko część z nich. Gdzie znaleźć tego typu wyroby? Coraz więcej z nich kupimy w sklepach spożywczych, ale organiczne mleko kozie (szczególnie mleko kozie wyprodukowane w ekologicznych hodowlach) podbija przede wszystkim Internet.

Największy wybór produktów z koziego mleka znajdziemy na forach sprzedażowych i w sklepach internetowych, gdzie nie brakuje ofert zarówno od dużych hodowli, jak i prywatnych gospodarzy. Z tego powodu swojskie mleko kozie jest równie dobrze dostępne, co pasteryzowane lub modyfikowane mleko kozie.

Kto skupuje kozie mleko?

Podobnie jak w przypadku mleka krowiego, do niedawna mleko kozie skupowane było przede wszystkim przez mleczarnie. Aktualnie jednak naturalne mleko kozie stało się produktem popularnym również wśród alergików oraz dzieci. Jego właściwości cenią sobie także osoby z nietolerancją laktozy – kozie mleko trawi się dużo szybciej zarówno od pasteryzowanego, jak i swojskiego mleka krowiego.

Mleko kozie – cena za litr

Wiejskie kozie mleko to koszt od 5 do 10 złotych za litr. W przypadku mleka pasteryzowanego lub mleka UHT cena wynosi około 12-14 zł/litr. Z kolei za mleko modyfikowane (np. mleko początkowe) w opakowaniu 400 gram zapłacimy co najmniej 45 zł.

Cena mleka koziego, a inflacja

Zgodnie ze statystykami Głównego Urzędu Statystycznego ceny skupu podstawowych produktów rolnych, w tym również cena mleka koziego, w porównaniu z lipcem 2021 r. wzrosły o 51,6% procent. U hodowców indywidualnych ekologiczne mleko kozie kupimy jednak w cenach podobnych, jak w roku 2021 – litr mleka to niezmiennie koszt około 10 zł.

Niepasteryzowane mleko kozie, a mleko kozie UHT

Wiejskie mleko kozie jest tańsze, niż mleko kozie powszechnie sprzedawane w sklepach spożywczych. Mleko kozie poddawane procesowi pasteryzacji lub obrabiane metodą UHT, to koszt około 6 zł za 500 ml.