Z uwagi na fakt, że spora liczba gospodarstw domowych (ok. 45%) dalej ogrzewana jest kotłami na paliwo stałe, to ceny drewna opałowego mają ogromne znaczenie podczas planowania domowego budżetu. Ile obecnie kosztuje kubik drewna? Z pewnością jest o wiele taniej niż jesienią ubiegłego roku.
Czym jest drewno opałowe?
Pod pojęciem drewna opałowego kryje się drewno małowymiarowe, którego średnica nie przekracza 7 cm. Drewno to wykorzystywane jest do ogrzewania gospodarstw domowych, których źródłem ciepła są kotły C.O. lub kominki na paliwo stałe (węgiel, drewno). Jednocześnie drewno przeznaczone na opał, powinno być suche, wolne od pleśni i wszelkich zanieczyszczeń chemicznych.
Ceny drewna opałowego – maj 2023
Obecnie za 1 metr sześcienny (kubik) drewna opałowego trzeba zapłacić od 200 do 500 zł (ceny różnią się w zależności od gatunku drewna). Najmniej przyjdzie nam zapłacić za drewno sosnowe (od 200 zł/m³) i brzozowe (od 350 zł/m³). Do droższych gatunków zaliczyć można dęby i graby (400–450 zł/m³). Z kolei za sezonowane drewno kominkowe trzeba zapłacić 200–400 zł/m³.
Osoby, które na bieżąco śledzą ceny paliw stałych z pewnością zauważą, że obecnie drewno opałowe można kupić znacznie taniej, niż jeszcze jesienią ubiegłego roku, kiedy to średnie ceny drewna oscylowały w granicach 500 zł/m³, a za drewno do kominka trzeba było zapłacić nawet 600 zł/m³. Wydaje się zatem, że i w tym roku ceny drewna odczuwalnie wzrosną w porze jesiennej i jeśli to możliwe, lepiej zrobić zapasy już teraz.
Cena drewna w Lasach Państwowych
Zakup drewna bezpośrednio z lasów państwowych zyskuje coraz większą popularność, a w ostatnich miesiąc popyt na te produkty sięga zenitu. Nic dziwnego, ponieważ za drewno z lasu trzeba zapłacić o wiele mniej, niż w tartaku czy u sprzedawców detalicznych. Niemniej warto pamiętać, że aby móc wywieźć z lasu jakiekolwiek drewno (nawet chrust) należy najpierw uzyskać zgodę leśniczego, który ma pod swoją opieką konkretne nadleśnictwo.
Ceny drewna w Lasach Państwowych zależą głównie od gatunku drewna i polityki konkretnego nadleśnictwa. O jakich kwotach mówimy?
- Sosna, modrzew – ok. 120 zł/m³
- Świerk – ok. 90 zł/m³
- Dąb, jesion, buk – ok. 130 zł/m³
- Klon, brzoza, olsza – ok. 120 zł/m³
- Topola, wierzba, lipa – ok. 70 zł/m³
Kaloryczność drewna wg gatunku
Przed zakupem drewna do pieca czy kominka, warto zwrócić uwagę na jego kaloryczność, która w dużym stopniu przekłada się na jego wydajność energetyczną. To głównie od tego czynnika zależy cena drewna i rzecz jasna więcej trzeba zapłacić za drewno lepszego gatunku.
Wartość opałowa 1 m³ dla suchego drewna wygląda następująco:
- buk – 3 091 Kcal/m³
- jesion – 2 943 Kcal/m³
- brzoza – 2 840 Kcal/m³
- dąb – 2 803 Kcal/m³
- modrzew – 2 528 Kcal/m³
- sosna – 2 382 Kcal/m³
- olcha – 2 101 Kcal/m³
- świerk – 1 987 Kcal/m³
- jodła – 1 889 Kcal/m³
- topola – 1 724 Kcal/m³
(źródło: gizycko.bialystok.lasy.gov.pl)
Sprawdź również: Czym jest kaloryczność węgla?