rezystor

Rezystor – jak działa i do czego służy? Symbol rezystora

Inżynieria

Rezystor jest jednym z podstawowych elementów wykorzystywanych w elektrotechnice. Jego działanie charakteryzuje się spadkiem napięcia proporcjonalnym do prądu przez niego płynącego. Właściwości typowe dla tego elementu stosowało wielu wynalazców na długo przed sformułowaniem w 1827 roku przez Georga Ohma podstawowego prawa opisującego rezystancję. O tym jak działa rezystor oraz o oznaczaniu go w schematach w dzisiejszym artykule.

Jak działa rezystor? Budowa opornika

Rezystor jest niezwykle prostym elementem elektronicznym. Najważniejszą częścią rezystora jest drut oporowy czyli stop metali zwany kantalem, który cechuje duży opór właściwy. Drut oporowy nawija się na zazwyczaj ceramiczny rdzeń w postaci niewielkiego walca. Wykorzystuje się ceramikę, gdyż rezystory podczas działania znacznie się nagrzewają. Całość jest finalnie izolowana folią, na którą naniesione są oznaczenia opisujące rezystor.

Zasadę działania rezystora opisuje wyżej wspomniane prawo Ohma. Podczas przepływu prądu elektrycznego przez element następuje spadek napięcia [V] zależny od poziomu rezystancji [Ω] – im wyższa rezystancja tym większy spadek napięcia. Dodatkowo część energii elektrycznej zamieniana jest w energię cieplną. Głównie z tego względu w układach należy stosować oporniki o odpowiednich parametrach. Gdyż opornik przystosowany do działania w niskim zakresie mocy przy działaniu dużych prądów rozgrzeje się do czerwoności i po prostu spali.

Warto jednak wiedzieć, że prawo Ohma nie ma zastosowania dla wszystkich materiałów, a więc nie jest uniwersalnym prawem przyrody. Materiały, dla których prawo Ohma nie jest prawdziwe nazywa się nieliniowymi.

Symbol rezystora

W schematach elektrycznych przyjęło się używanie dwóch symboli oznaczających rezystor. Różnią się one w zależności od kraju, w którym powstał schemat.

rezystor usaRezystor – symbol amerykański

rezystor euRezystor – symbol europejski

Poza podstawowymi opornikami istnieje również wiele innych wyspecjalizowanych rodzajów tych elementów, które posiadają oczywiście swoje własne symbole. Np. potencjometr czyli regulowany opornik posiada symbol z dodaną pionową strzałką wskazującą na element.

Zastosowanie rezystora

Rezystory wykorzystuje się w praktycznie każdym współczesnym urządzeniu elektronicznym. Należą do elementów, na których opiera się większość projektów schematów elektrycznych. Najczęściej stosowane są w celu m.in.:

  • zabezpieczenia przed przeciążeniem elementu
  • regulacji parametrów urządzenia (rezystor nastawny)
  • wytwarzania ciepła (np. w kuchenkach czy piecach oporowych)
  • zmniejszenia napięcia
Filip Koziarek

Redaktor w serwisie Joblife.pl

Gitarzysta z zamiłowaniem do klasycznych rock'n'rollowych brzmień. Autor tekstów, kompozytor, od 2020 roku student. W chwilach wolnych od muzyki baczny obserwator polityki międzynarodowej, od zawsze zafascynowany historią.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze