Woda jest niezbędna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Dostarcza organizmowi niezbędnych minerałów, wspomaga trawienie i reguluje temperaturę ciała. Najczęściej sięgamy po wodę butelkowaną, ale czy słusznie? Może kranówka jest bezpieczna do picia i stanowi zdrową oraz tańszą alternatywę?
Jakość wody kranowej w Polsce
Obowiązujące w Polsce rygorystyczne normy Unii Europejskiej oraz WHO niejako wymuszają, aby kranówka w naszym kraju była najwyższej jakości. W związku z tym, polska woda kranowa jest jak najbardziej zdatna do picia bez uprzedniego przygotowania. Jest to wynikiem wieloetapowego procesu uzdatniania wody obejmuje m.in. filtrację oraz dezynfekcję z użyciem chloru lub ozonu.
Aby zapewnić stałą jakość wody kranowej przeprowadzane są regularne kontrole sanitarne mające na celu wykrycie wszelkich odchyleń od norm. W przypadku, gdy wykryte zostaną pewne uchybienia, informowane są lokalne władze, które podejmują odpowiednie działania.
Substancje znajdujące się w wodzie kranowej
Mimo tego, że woda kranowa w Polsce jest zgodna z normami i co za tym idzie – bezpieczna do picia, to posiada ona śladowe ilości pewnych substancji. Ich ilość jest jednak ściśle kontrolowana i nie może przekroczyć dopuszczalnych wartości. W związku z tym nie powinny one mieć negatywnego wpływu na zdrowie.
Do tych substancji należą:
- chlor – używany do dezynfekcji wody,
- metale ciężkie – pochodzą ze starych rur lub zanieczyszczeń środowiska,
- azotany – używane m.in. do nawożenia pól,
- pestycydy – również używane w rolnictwie.
Zalety picia kranówki
Główną zaletą picia wody kranowej jest cena, gdyż jest ona znacznie niższa niż w przypadku wody butelkowanej. Oprócz tego, jest ona oczywiście bardzo łatwo dostępna w zasadzie w większości miejsc. Dla osób ceniących sobie ekologię także jest ona lepszym rozwiązaniem, gdyż transport kranówki nie generuje zanieczyszczeń środowiska, a sama konsumpcja wody kranowej nie wytwarza odpadów.
Wady picia kranówki
Najczęściej występująca w naszym kraju wadą wody kranowej jest jej smak. Często, szczególnie w dużych miastach, kranówka ma dość silny smak i zapach chloru, który nie jest zbyt przyjemny. Oprócz tego, w budynkach ze starą instalacją wodno-kanalizacyjną, do kranówki mogą uwalniać się szkodliwe substancje.
Kiedy sięgać po wodę butelkowaną?
Po wodę w butelkach należy sięgać przede wszystkim w sytuacji, gdy otrzymamy takie zalecenie od lokalnych władz. Może to być spowodowane np. wykryciem w wodzie szkodliwych substancji lub drobnoustrojów. Oprócz tego, w wodę w butelkach warto wyposażyć się będąc w podróży do krajów, gdzie kranówka nie jest bezpośrednio zdatna do picia. Dla własnego komfortu warto także sięgać po wodę ze sklepu także, kiedy kranówka ma nieprzyjemny smak lub zapach.

Zobacz również: Czym różni się woda mineralna od źródlanej?