Siarczek cynku – właściwości, zastosowanie, pozyskiwanie

Siarczek cynku – właściwości, zastosowanie, pozyskiwanie

Siarczek cynku, ZnS (ang. zinc sulfide) to inaczej sól beztlenowa kwasu siarkowodorowego i cynku na II stopniu utlenienia.

Właściwości

Siarczek cynku jest związkiem pochodzenia organicznego. W normalnych warunkach przybiera postać białego proszku, słabo rozpuszcza się w wodzie i kwasach organicznych. Nie ma wyczuwalnego zapachu (jest bezwonny).

Roztwarza się natomiast w mocniejszych kwasach, a podczas tej reakcji wydziela się siarkowodór. Siarczek cynku występuje w naturze pod postacią minerałów sfalerytu i wurcytu. Ciekawostką jest to, że sfaleryt przybiera ciemny kolor z uwagi na liczne zanieczyszczenia. Syntetyczna, gęsta forma siarczku cynku może być przezroczysta i powszechnie wykorzystuje się ją do produkcji szkła w przyrządach optycznych.

Siarczek cynku sublimuje w temperaturze powyżej 1200 °C i pod ciśnieniem 15 MPa. Topi się natomiast w temperaturze 1850 °C.

Został po raz pierwszy zauważony przez francuskiego chemika Théodore Sidot’a w 1866 roku. Jego spostrzeżenia przedstawił później inny francuski chemik – A. E. Becquerel.

Zdjęcie w artykule przedstawia strukturę minerałów: po lewej wurcyt, po prawej sfaleryt.

Wzór sumaryczny ZnS
Masa molowa 97,47 g/mol
Gęstość 4,090 g/cm³; ciało stałe
Temperatura topnienia 1850 °C (sublimuje)
Rozpuszczalność w wodzie nierozpuszczalny

Zastosowanie

Syntetyczny siarczek cynku wykorzystuje się m.in. do produkcji białego pigmentu – litoponu. Powstaje on w wyniku połączenia siarczku cynku i siarczanu baru. Ponadto siarczek cynkowy jest stosowany do pokrywania ekranów w kineskopach, gdzie występuje razem z domieszką soli miedzi lub srebra. Związek ten stosowany jest także w formie scyntylatora do pomiaru promieniowania jonizującego. W analizie chemicznej otrzymywany w celu oddzielania i odznaczania cynku.

Otrzymywanie

Siarczek cynku można otrzymać w wyniku dwóch reakcji:

  1. Po podgrzaniu metalicznego cynku z siarką:
    Zn + S → ZnS
  2. Rozpuszczalnego siarczku, np. Na2S, z rozpuszczalną solą cynku, np. ZnSO4:
    ZnSO4 + Na2S → ZnS↓ + Na2SO4

Identyfikacja

Numer CAS 1314-98-3
ECHA InfoCard 100.013.866
PubChem 14821
Numer RTECS ZH5400000
UNII KPS085631O

Dowiedz się również, czym jest papaweryna, eozyna, PCW oraz kwas teraftalowy.

Źródło:

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.