Wózki paletowe ręczne – potocznie zwane paleciakami – są używane do transportu lekkich palet (przeważnie udźwig wynosi około 2500 kg) na krótkich dystansach. Solidnie wykonany wózek służy przez długie lata, zwiększając efektywność prac magazynowo-logistycznych.
W tym artykule znajdują się najważniejsze informacje o tym:
- czym się różni wózek widłowy i ręczny wózek paletowy,
- gdzie najlepiej sprawdzają się wózki paletowe ręczne,
- jaką budowę ma wózek paletowy ręczny,
- czym jest udźwig nominalny i gdzie znaleźć jego wartość,
- czym powinno kierować się podczas wyboru wózka paletowego dla firmy.
Ręczny wózek paletowy a wózek widłowy – różnice
W asortymencie sklepów znajdują się zarówno wózki paletowe ręczne, jak i wózki widłowe. Przed wyborem jednego lub drugiego typu warto poznać ich możliwości, żeby wybrać sprzęt jak najlepiej odpowiadający potrzebom i specyfice konkretnego biznesu.
Wózki widłowe
Wózki widłowe (inaczej: jezdniowe) są pojazdami o napędzie silnikowym, służącymi do przewożenia materiałów o znacznej masie. Przystosowane są między innymi do załadunku i rozładunku materiałów budowlanych czy innych przedmiotów o dużym gabarycie.
Wózki widłowe doskonale sprawdzą się przy przewożeniu przedmiotów w wielkopowierzchniowych magazynach, portach i fabrykach – miejscach, gdzie często przenosi się produkty na zewnątrz i manewrowanie wózkiem nie jest szczególnie utrudnione. Swoje zastosowanie znalazły między innymi w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym i elektronicznym.
Wózki paletowe ręczne
Wózki paletowe ręczne służą do transportowania palet z przedmiotami o znacznie mniejszej masie. Posiadają prosty mechanizm działania, co czyni je bardzo łatwymi w obsłudze. Gwarantują zatem szybkie wdrożenie pracownika i natychmiastowe zwiększenie efektywności pracy.
Ręczne wózki paletowe używane są w magazynach, sklepach, supermarketach, zakładach przemysłowych, warsztatach i centrach handlowych.
Wózek z udźwigiem 2500 kg pozwala pracownikowi na przewiezienie na terenie płaskim dużej ilości artykułów spożywczych czy palety z materiałami budowlanymi bez większego wysiłku, co czyni wózek bardzo wygodnym i efektywnym.
Wybór modelu wózka
Po wybraniu jednego z dwóch powyżej opisanych typów wózków należy zdecydować się na dany model. Poszczególne z nich różnią się między sobą masą, długością wideł, różna może być też maksymalna i minimalna wysokość podnoszenia.
Trzeba pamiętać również o wzięciu pod uwagę specyfiki branży, dla której nabywa się wózek – na przykład czy wymaga obsługi nietypowych długich palet i wideł o ponadstandardowej długości, czy jednak wystarczy zastosowanie standardowej długości wideł.
Budowa wózka paletowego
Podstawowy model wózka paletowego składa się z następujących elementów:
- ramy,
- dyszla,
- wideł,
- pomp hydraulicznych,
- kół (najczęściej gumowe koła i koła poliuretanowe),
- rolek (pojedyncze rolki poliamidowe, podwójne rolki poliamidowe, pojedyncze rolki poliuretanowe, podwójne rolki poliuretanowe, rolki nylonowe).
Dodatkowe wyposażenie wózka paletowego
Istnieje również duża liczba udogodnień mogących usprawnić pracę z wózkiem. Wózek paletowy wyposażony może być w następujące elementy:
- wagę pozwalającą sprawdzić w łatwy sposób masę przewożonych przedmiotów,
- maszt, który umożliwia zwiększenie maksymalnej wysokości podnoszenia z typowych 20 centymetrów do nawet 2 metrów (liczonych od poziomu, na którym znajdują się opuszczone widły),
- części produkowane ze stali nierdzewnej lub ocynkowane – stalowy i ocynkowany wózek paletowy zostały stworzone do pracy w trudnych warunkach,
- dodatkowe wyposażenie, np. system umożliwiający zatrzymywanie w znacznie szybszym tempie, dodatkowe rolki.
Udźwig nominalny wózków paletowych
Udźwig nominalny wózka jest parametrem określanym przez producenta, określającym maksymalną wagę ładunku, jaki może znaleźć się na urządzeniu. Informację o jego wartości można znaleźć na diagramach udźwigu, które znajdują się zarówno w dokumentacji wózka, jak i na jego powierzchni czy na tabliczce znamionowej.
Przydatnymi umiejętnościami związanymi z pojęciem udźwigu nominalnego są m.in. umiejętność wyznaczania środka ciężkości pojazdu oraz umiejętność odczytywania diagramów udźwigu.
Udźwig nominalny wózka paletowego ręcznego wynosi najczęściej od 1500 kg do nawet 3 ton. W sklepach najczęściej spotyka się wózki paletowe, których udźwig wynosi 2500 kg.
Kupno wózka paletowego – na co zwrócić uwagę?
Wybór wózka paletowego musimy uzależnić od wielu czynników – wybór niewłaściwego modelu może sprawić, że nie uzyskamy maksymalnej efektywności transportu materiałów i produktów.
Ręczne wózki paletowe – długość wideł
Jednym z najważniejszych parametrów, pod kątem którego powinno się wybierać model wózka jest długość wideł. W ofercie sklepów można znaleźć wózki z:
- krótkimi widłami – długość wideł około 80 cm,
- długimi widłami – długość wideł ponad 180 cm
Ręczne wózki paletowe – rozstaw wideł
Kolejnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę, jest szerokość wideł i ich rozstaw. Najbardziej typowe rozstawy wideł to:
- standardowy – 52 – 55 cm,
- szeroki – 68 cm,
- wąski – 14 – 45 cm
Wózki paletowe – jakie rolki wybrać?
Na wybór rolek do wózka paletowego wpływ ma przede wszystkim powierzchnia, po której wózek ma się poruszać.
Pojedyncze i podwójne rolki poliuretanowe należy wybrać, jeżeli stawia się na pierwszym miejscu dużą odporność na ścieranie i inne uszkodzenia. Rolki te nadadzą się do wszystkich rodzajów powierzchni.
Pojedyncze i podwójne rolki gumowe należy wybrać, kiedy priorytetem jest cicha praca na bardziej podatnych na uszkodzenia powierzchniach.
Pojedyncze i podwójne rolki poliamidowe (nylonowe) należy rozważyć, jeśli główną rolę odgrywa cena rynkowa – która w tym przypadku jest wyjątkowo przystępna. Ich wadą jest jednak to, że podczas jazdy mogą produkować więcej hałasu niż pozostałe rodzaje.
Poza tym warto zwrócić uwagę na czynniki specyficzne dla danej firmy opisane wyżej – to one będą w największym stopniu determinować, jakie wózki paletowe będą najtrafniejszym wyborem.
Dobre wózki paletowe ręczne
Wózki ręczne powinny odznaczać się wysoką jakością wykonania i pochodzić od renomowanych producentów – na przykład Toyota, Total Source czy Manitou.
Wysokiej jakości pojazd charakteryzować się będzie wytrzymałością (co przełoży się na długi czas eksploatacji) oraz ergonomicznym wykonaniem, które zagwarantuje komfort jazdy i przenoszenie produktów w łatwy i wygodny sposób.
Przede wszystkim jednak należy pamiętać o odpowiedniej konserwacji wózków – to dzięki niej posłużą nam one długie lata i okażą się opłacalną inwestycją.