Prawidłowo przeprowadzone prace dekarskie to obecnie podstawa, aby stworzona konstrukcja dachu była trwała i wytrzymywała oddziaływanie zewnętrznych warunków przez wiele lat. Chcesz dowiedzieć się, jak ułożyć i ukształtować kalenicę na dachu? Zobacz poniższy poradnik, a konstrukcja dachu Twojego domu będzie perfekcyjna.
Kalenica stanowi poziomą linię, która tworzy połączenie w miejscach przecięcia dwóch przeciwległych połaci dachowych. To element dachu, który składa się z kilku elementów: krokwi, pokrycia wstępnego, łat i kontrłat i gąsiorów. Montażem kalenicy powinien zająć się wykwalifikowany dekarz. To gwarancja prawidłowego wykonania konstrukcji.
Dowiedz się więcej o charakterystyce kalenicy dachowej.
Zobacz: https://roofchallenge.eu/artykul/kalenica-charakteryzacja-montaz/.
O czym trzeba pamiętać, aby poprawnie wykonać kalenicę dachową?
Na etapie tworzenia konstrukcji dachu musisz działać przede wszystkim kompleksowo i zgodnie ze stworzonym projektem budowlanym. Kilka wskazówek, które pomogą Ci przygotować stabilną kalenicę dachową to:
- pamiętaj o otworach wentylacyjnych, które pozwalają na cyrkulację powietrza pod poszyciem dachowym,
- gąsiory mają w pełni osłaniać kalenicę,
- dbaj o poprawny montaż kalenic, aby te były stabilne,
- dachówkę lub inne poszycie dachu układaj na łatach pod gąsiorami.
Proces kształtowania kalenicy zaczniesz już od układania podkładu. Jeśli na konstrukcji dachowej wykorzystasz papę bitumiczną, musisz pozostawić szczelinę wentylacyjną na kalenicy.
Stosując folię paroprzepuszczalną, musisz ułożyć kalenicę szczelnie tak, aby nie doszło do przecieku wody do głębszych warstw. Na etapie przygotowywania prac związanych z montażem kalenicy unikaj podstawowych błędów. Więcej o nieprawidłowościach montażowych kalenicy przeczytasz na: https://roofchallenge.eu/artykul/kalenica-najczesciej-popelniane-bledy-montazowe/.
Łaty, taśma i gąsiory – budowa kalenicy krok po kroku
Procedury związane z budową kalenicy dachowej nie są skomplikowane, aczkolwiek bez doświadczenia nie będziesz w stanie prawidłowo wykonać trwałej kalenicy na dachu. Przede wszystkim pamiętaj o zamontowaniu łat i kontrłat, które odpowiadają za stabilność kalenicy i poszycia dachowego.
Druga ważna kwestia to taśmy kalenicowe. Odpowiadają za prawidłową wentylację całej konstrukcji. Tworząc kalenicę zastosuj nowoczesne taśmy wentylacyjno-uszczelniające. Rozwiń je osiowo na listwie kalenicy i zamocuj zszywkami dekarskimi.
Ostatni etap, czyli zwieńczenie kalenicy to gąsiory. Pamiętaj o tym, aby najpierw przykręcić zakończenie gąsiora, a dopiero później układać docelowe elementy podstawowe. W ten sposób stworzysz estetyczne i wytrzymałe zakończenie kalenicy.
Montaż kalenicy – samodzielnie czy z pomocą dekarza?
Zasady są proste – nie masz doświadczenia w branży dekarskiej? W takiej sytuacji powierz montaż kalenicy dachowej profesjonalistom. Unikniesz licznych błędów, dodatkowych kosztów i zyskasz pewność, że dach jest perfekcyjnie szczelny i stabilny.